„Voda ne, že netekla. Netekla jen ve vrchních částech,“ zdůraznil starosta Blatnice Josef Vavřík. Podle něj celý problém vznikl přeminulý týden, kdy ve vrtu s vodou vypovědělo službu čerpadlo. Obec zajistila výměnu, ale ani náhradní přístroj podle starosty nepodával požadovaný výkon. „Šlo o shodu náhod. Náhradní čerpadlo jelo jen jeden den a shořelo,“ potvrdil místostarosta Blatnice Antonín Těthal. Obec tedy musela objednat zcela nové. To mělo být nainstalováno uplynulý pátek.

Pro vrchní části obce, které pociťovaly absenci vody nejvíce zajistilo vedení obce od minulého úterka cisterny.

Problém, který nastal řesila obec přivezením vody z VaKu Uherské Hradiště.

Cisterny uvítali především starší lidé. „Beru denně několik prášků, tak jsem ráda, že je mám aspoň čím zapít, musela jsem si totiž jinak jít k sousedovi, který má studnu,“ ulevila si jedna z tamních obyvatelek. Radost ze vzniklé situace neměli ani blatničtí vinaři, kteří v té době finišovali s vinobraním. Ti museli použít buď vodu z vlastních studen, nebo právě z cisteren. Špatný chod čerpadla zasáhl i tamní základní a mateřskou školu. „Škola je postavená jinde, než ostatní objekty, takže tam voda netekla až od minulého úterý, asi od půl desáté. Pan ředitel tedy ukončil vyučování a děti šly dřív domů,“ informovala minulou středu Marcela Hadámková z Krajské hygienické stanice Hodonín.

Celou věc ještě podle starosty zkomplikovalo to, že další havárii řešila souběžně i firma Blatinie, od které obec vodu odebírá .

Problém se pro tamní lidi měl vyřešit v pátek, kdy mělo nové čerpadlo začít pracovat. Starosta minulou středu slíbil, že od čtvrtka už by měla voda téct v celé vesnici a pokud tomu tak nebude, obec je opět připravena zajistit vodu v cisternách. Realita však byla taková, že Blatničané se vody dočkali až v neděli večer.

Blatnice čerpá vodu ze svých zdrojů, má totiž vlastní vrty. Ty jsou v oboře, mezi Ostrožskou Lhotou a Uherským Ostrohem. Podle místostarosty Antonína Těthala je v nich vody dostatek, zádrhel je však v tom, že se voda tlačí do vodojemu, který je vzdálený asi šest kilometrů, do kopce, což dává čerpadlům zabrat. Na otázku, zda by podobným situacím nezabránila smlouva se společností Vodovody a kanalizace odpověděl starosta Vavřík jednoznačně. „Jsme samostatná jednotka. Naši předchůdci, kteří nevstoupili do Vaku, chtěli hospodařit sami. Myslím, že my to také zvládneme. Podle mě došlo jen ke shodě náhod, které se neopakují,“ uzavřel minulý týden starosta.

Související článek: hodoninsky.denik.cz/zpravy_region/blatnicane-jsou-na-suchu-voda-bude-v-patek20081022.html