„Voda ne, že netekla. Netekla jen ve vrchních částech,“ zdůraznil starosta Blatnice Josef Vavřík. Podle něj celý problém vznikl minulý týden, kdy ve vrtu s vodou vypovědělo službu čerpadlo. Obec zajistila výměnu, ale ani náhradní přístroj podle starosty nepodával požadovaný výkon. „Šlo o shodu náhod. Náhradní čerpadlo jelo jen jeden den a shořelo,“ potvrdil místostarosta Blatnice Antonín Těthal. Obec tedy musela objednat zcela nové. To mělo do Blatnice dorazit včera.

Pro vrchní části obce, které pociťují absenci vody nejvíce zajistilo vedení obce od úterka cisterny.

„Problém, který nastal řekněme v úterý, jsme vyřešili přivezením vody z VaKu Uherské Hradiště. Cisterny jsme ale přivezli i dnes. Takže každý, kdo má s vodou problém si mohl nabrat,“ doplnil Vavřík. Místní ale za volantem rozvážejícího vozidla neviděli jen tak obyčejného řidiče. „Dnes jsem po kopečkách jezdil já,“ smál se po splnění povinnosti místostarosta Těthal.

Cisterny uvítali především starší lidé. „Beru denně několik prášků, tak jsem ráda, že je mám aspoň čím zapít, musela jsem si totiž jinak jít k sousedovi, který má studnu,“ ulevila si jedna z tamních obyvatelek. Radost ze vzniklé situace nemají ani blatničtí vinaři, kteří finišují s vinobraním. Zatím si radí, jak mohou. Využívají cisteren nebo studen.

Špatný chod čerpadla zasáhl i tamní základní a mateřskou školu. „Škola je postavená jinde, než ostatní objekty, takže tam voda netekla až od úterý, asi od půl desáté. Pan ředitel tedy ukončil vyučování a děti šly dřív domů. Dnes už voda teče,“ informovala ve středu Marcela Hadámková z Krajské hygienické stanice Hodonín.

Celou věc ještě podle starosty zkomplikovalo to, že další havárii řešila souběžně i firma Blatinie, od které obec vodu odebírá .

Problém by se pro tamní lidi měl tedy vyřešit v pátek, kdy by mělo nové čerpadlo začít pracovat. „Kolem poledne by mělo čerpadlo spustit. Dnes plníme vodou vodojemy, jak Blatinie, tak obce, takže čekáme. Až to naplníme, tak vyřadíme čerpadla z chodu a provedeme výměnu,“ uklidňoval Vavřík. Ten také slíbil, že od čtvrtka už by měla voda téct v celé vesnici a pokud tomu tak nebude, obec je opět připravena zajistit vodu v cisternách. O jejich přistavení na určených místech bude poté úřad obyvatele informovat rozhlasem.

Blatnice čerpá vodu ze svých zdrojů, má totiž vlastní vrty. Ty jsou v oboře, mezi Ostrožskou Lhotou a Uherským Ostrohem. Podle místostarosty Těthala je v nich vody dostatek, zádrhel je však v tom, že se voda tlačí do vodojemu, který je vzdálený asi šest kilometrů, do kopce, což dává čerpadlům zabrat. Na otázku, zda by podobným situacím nezabránila smlouva se společností Vodovody a kanalizace odpověděl starosta Vavřík jednoznačně. „Jsme samostatná jednotka. Naši předchůdci, kteří nevstoupili do Vaku, chtěli hospodařit sami. Myslím, že my to také zvládneme. Podle mě došlo jen ke shodě náhod, které se neopakují,“ uzavřel starosta.