Chtěli podpořit mladé lidi a vystavět pro ně byty. Obec Blatnice pod Svatým Antonínkem však nezaplatila stavební společnosti. A ta se začala bránit u soudu. Pokud Blatnice dluh nezaplatí, hrozí jí exekuce a dražba.

Exekutor už vydal exekuční příkaz na veškerý majetek Blatnice. Radnice podle něj dluží téměř 9,5 milionu korun. „Obec nyní nesmí nakládat se svým majetkem vyjma běžné obchodní činnosti,“ konstatoval soudní exekutor Pavel Hanáček z Exekutorského úřadu v Uherském Hradišti.

Že obec stavební firmě dluží, potvrdil advokát Stanislav Šibor, jenž společnost zastupuje. „Ano, mohu potvrdit, že to pravdou je. Mám na to pravomocný platební rozkaz, včetně exekuce,“ řekl. Majitel společnosti se k případu nechtěl vyjadřovat.

„To není pravda,“ reagoval včera dopoledne starosta Blatnice pod Svatým Antonínkem Josef Vavřík na otázku, zda ví o exekučním příkazu k prodeji nemovitosti. Ten byl vydán 30. října 2009. Místostarosta obce Antonín Těthal dokonce ani netušil, že se dlužná částka vyšplhala tak vysoko.

„Nejsem uvolněný místostarosta, takže nemám informace z první ruky. Něco vím, ale že by to byla taková částka, to ne,“ řekl a dodal, že se na dnešním jednání obecní rady starosty zeptá, proč není pohledávka uhrazená.

O dluhu a hrozící exekuci nevěděl ani další zastupitel Blatnice, jehož jméno redakce zná, ale rozhodla se jej nezveřejnit. „My vůbec o ničem nevíme, ani o ničem nerozhodujeme. Nedozvíme se vůbec nic,“ posteskl si.

Téměř devět a půl milionu korun, které obec dluží, není v porovnání s loňským šestatřicetimilionovým rozpočtem zanedbatelná částka.
Proč obec neřešila situaci a pohledávku nezaplatila ještě před tím, než soud rozhodl o nařízení exekuce a pověřil konkrétního exekutora, se Hodonínskému deníku nepodařilo od zástupců obce zjistit. Starosta Blatnice celé odpoledne ani večer nebral telefon.

„Asi měla obec jiné pořadí, musela hradit jiné závazky,“ míní exekutor. „Dal bych jim čas, ať si to vyřeší,“ doplnil Hanáček. Podle něj jakmile nabude usnesení o nařízení exekuce právní moci, což by mohlo být do dvou měsíců, zbývá obci asi půl roku na to, aby dluh zaplatila.

To je také, jak řekl exekutor, vlastně jediná možnost, jak zabránit dražbě obecního nemovitého majetku. Obec se sice ještě může odvolat, ale musela by doložit, že pohledávku už dávno zaplatila a že se firma spletla, nebo že dlužníkem je jiná obec se stejným jménem.

„Vzhledem k příjmům a dostatečně velkému nemovitému majetku je možností obce domluvit se s bankou a vzít si úvěr a vyplatit dluh a splácet pak třeba deset let bance,“ navrhuje schůdnější řešení Hanáček. „Mají na to nejméně půl roku,“ dodal.

ZUZANA ČERNÁ
JANA RYBOVÁ