„Odkázal jsem ho na Národní filmový archiv, protože na to, abychom film převedli z pásku na CD nebo DVD, nemáme techniku. My už nemáme ani starou promítačku a film byl natočený na osmimilimetrový pásek," uvedl k originálnímu nálezu blatnický starosta s tím, že odborníci v Praze byli úspěšní a krátký film převedli na DVD. Blatnice ho představí na sobotním krojovaném plese.

Podle vedoucí oddělení filmových historiků Národního filmového archivu Briany Čechové je běžné, že se podobné snímky do archivu dostanou.

„Máme práva na české dokumentární filmy do roku 1945 a také na hrané filmy do roku 1964. Každý film z tohoto období patří k nám. Pokud někdo má takový film doma nebo se na něj narazí například při rušení podniku, je ideální, když nám filmy předá. To se ale běžně děje. Občas se však objeví i něco, co ještě v archivu nemáme," sdělila Čechová.

Podle její kolegyně Evy Pavlíkové, která je kurátorkou sbírky dokumentárních filmů Národního filmového archivu, se v první polovině dvacátého století zachycovaly především důležité události i módní věci. „Zmínit lze například nástup automobilů, nebo když se někde postavil nový podnik. Své filmy si nechávaly dělat i továrny," uvedla Pavlíková.

Jak doplnila, filmovat se u nás začalo již v roce 1898. Už tehdy se objevovali nadšení amatérští dokumentaristé. „I proto nejsou snímky ze čtyřicátých let až takovou vzácností. Vznikaly filmové týdeníky i dokumentární filmy. Morava byla silná ve třicátých letech, kdy bylo vyspělé zemědělství, výroba či vznikaly zemědělské školy. V týdenících se ale běžně zachycovaly právě i poutě," shrnula Pavlíková.

V krátkém filmu nazvaném Pouť u Svatého Antonínka diváci uvidí záběry na obec, krojované procesí, autentickou blatnickou dechovku v kroji i tehdejší stánky s občerstvením. „Film byl původně natočený černobíle na osmimilimetrové pásce, díky moderní technologii se jej ale podařilo digitalizovat a částečně převést do barevné podoby," stojí na plakátu k letošnímu krojovému plesu.

Diváci tak mají jedinečnou příležitost unikátní film zhlédnout. Blatnice jej totiž může promítnout pouze jednou. „Filmy primárně ukládáme na filmových pásech, díky čemuž je jejich uchování trvalejší. Pokud je předáme na DVD, je to na jednu konkrétní akci. Před další projekcí se musí opět zažádat. Není to ale problém," dodala Čechová.

Blatnický starosta očekává o film velký zájem. I proto předpokládá, že možnost opětovného promítání obec využije.