Před dvěma lety hrozila Blatnici pod Svatým Antonínkem exekuce. Tehdejší vedení obce nezaplatilo společnosti Střecha Konečný za stavbu jedenácti bytových jednotek. Dluh se obci vyšplhal až na devět a půl milionu korun.

V lednu už se ale obci začne zase lépe žít, tedy alespoň částečně. Už nebude muset každý měsíc vyplatit ze své kasy dvě stě tisíc korun, kterými splácela firmě Střecha Konečný dluh, nad nímž už visel exekuční příkaz.

„S obcí jsme se normálně domluvili a nyní jde vše podle dohody. Nemám s nimi žádný problém, obec pravidelně splácí,“ uvedl majitel společnosti Střecha Konečný Josef Konečný.

Jeho slova potvrdil i starosta Blatnice pod Svatým Antonínkem Vladimír Hanák s tím, že vydat dvě stě tisíc měsíčně na dluhy byl pro malý obecní rozpočet citelný zásah. „Dvě stě tisíc je pro nás zásadní částka. A to nemluvím o tom, že jsme celkem takto zaplatili dva miliony dvě stě tisíc korun. Za ty peníze jsme mohli opravit například veřejné osvětlení, nebo jsme mohli vyměnit okna na zdejší základní škole,“ shrnul Hanák, do jakých problémů se obec dostala díky špatným rozhodnutím a postupu bývalého starosty.

Sto tisíc měsíčně

Blatnice však musí i nadále splácet úvěr Peněžnímu domu v Uherském Hradišti. Od něj si totiž půjčila peníze na náklady na exekuci či poplatky z prodlení. Měsíčně tak vydá víc než sto tisíc korun. Přesto je starosta rád, jak vše dopadlo. Minulé vedení totiž chtělo situaci řešit prodejem obecního majetku. K tomu nakonec nedošlo.

Díky části splaceného dluhu si může Blatnice příští rok dovolit větší investice. V rozpočtu na rok 2012 se počítá s čistírnou odpadních vod, kterou musí obec udělat, aby dostála normám Evropské unie. „Bez daně vše vyjde na přibližně čtyřicet milionů korun. Počítáme ale s dotací, díky které získáme sedmdesát až osmdesát procent nákladů zpět. Počítáme s tím, že z našeho rozpočtu půjde deset milionů korun,“ uvedl starosta.

Druhou zásadní akcí v příštím roce pak podle něj bude pro Blatnici vodovodní přivaděč. „Nacházíme se v lokalitě, kde není kvalitní pitná voda, chceme se tedy napojit na kvalitní zdroj, a to na vodovod Sdružení obcí Louka a Lipov,“ sdělil Hanák. Podle něj obec i v tomto případě zkusí získat dotaci. I tentokrát by mohla pokrýt až osmdesát procent nákladů. Přesto starosta počítá s tím, že část z celkem dvacetimilionové investice zaplatí obec ze svého.

Lipov má přitom celkem tři vrty, ze kterých čerpá vodu. Podle starosty obce Ladislava Franty je vydatnost dvanáct vteřinových litrů a nyní odčerpávají ani ne jeden a půl vteřinového litru, které stačí jak Lipovu, tak i Louce. „Množství vody je tedy daleko vyšší, než jakou společně s Loukou spotřebujeme. Pro Blatnici bude vody dost. Žádný problém v tom nevidím,“ uvedl Franta. Nyní se už zpracovává projekt pro stavební povolení. „V příštím roce mohou začít stavební práce na vodovodním přivaděči pro Blatnici,“ uzavřel starosta.