„Misionář, který tam tehdy byl, nás o něj požádal. Peníze na potraviny sice měl, neměl je ale jak dostat z přístavních měst, do kterých putuje humanitární pomoc. Díky vybrané částce jsme na Haiti mohli poslat i ošacení, invalidní vozík nebo skládací lavice do škol. Auto jsme tehdy zaplnili do posledního místa,“ připomenul prvotní projekt farář blatnické farnosti Zdeněk Stodůlka.

Právě z Blatnice vzešla prvotní iniciativa, které se časem ujala jedna z pražských neziskových organizací. Z České republiky nyní putuje pomoc především k severozápadnímu městu Baie-de-Henne a jeho okolí.

Podle Stodůlky je to jedna z nejchudších částí Haiti, ve které vloni odstartoval další projekt nazvaný Voda pro Haiti. Díky němu se jen za loňský rok podařilo vyvrtat šest studen. Letos již technici zprovoznili další čtyři a dvě jsou ještě na řadě. „Projekt se celkem ujal. V začátcích nám s ním na Haiti velmi pomohl šéfvrtař Vlastimil Petrůj z Valašska. Začali nám ale pomáhat i místní. Z tamní technické školy se vybrali dva nejlepší muži, kteří nyní s vrtáním studen pomáhají. Přesto tam stále jezdí naši dobrovolníci,“ sdělil blatnický farář.

Podle něj je na Haiti potřeba stále rozšiřovat další zdroje pitné vody, což dokazují i dlouhé fronty lidí, kteří na vodu čekají. V místě sice působí ještě francouzská a americká společnost, která se vrtáním studen zabývá, je ale omezená těžkou technikou, kterou přesunuje na kamionech. Kvůli tomu se nedostane do hůře přístupných lokalit na ostrově. „Naopak naše vrtná souprava je lehká a dostaneme se s ní kamkoliv. Navíc ji zvládnou přemístit jen tři lidé,“ doplnil Stodůlka.

Aby mohl projekt pokračovat ještě třetí etapou, je potřeba na něj sehnat peníze. Právě pro ty je v kostele na kopci svatého Antonínka umístěná kasička. Přispět ale mohou lidé i pomocí DMS ve tvaru DMS PRAGAHAITI na číslo 87 777 či zasláním peněz na účet charitativní sbírky, a to na číslo 2137396359/0800. Bližší informace najdou zájemci na webových stránkách www.praga-haiti.cz. Web obsahuje i informace o požadavcích na dobrovolníky, kteří by chtěli na Haiti vyrazit a na vrtání studen se podílet. „Hlavním předpokladem je chuť spolupracovat a pomoct. Ideální je znalost francouzštiny. Důležité jsou technické znalosti, a pokud bude zájemce vrtař, tak to bude skvělé. Samozřejmě vzhledem k náročnosti práce to asi není ideální pro ženy,“ dodal farář.