Místo pro relaxaci, studium nebo poučení získají možná už koncem letošního roku lidé v Blatničce. Tam by totiž mělo vyrůst arboretum, neboli parková sbírka živých dřevin.

„Měli jsme jako obec dost hektarů půdy, takže jsme si to chtěli uspořádat tak, abychom obnovili krajinu a dali jí původní ráz,“ vysvětlila starostka Blatničky Jarmila Hrušková.

Ta je absolventkou střední zemědělskotechnické školy, v jejímž areálu arboretum také před lety vzniklo. „Mám takovou vzpomínku. Jako studenti jsme se do arboreta chodívali učit a vím, že mi to hodně dalo,“ zavzpomínala Hrušková. Na místě odpočinku vyzdvihla především pěkné prostředí, ale také to, že na něm mohla poznávat dřeviny nebo okrasné keře. „Za těmi bychom jinak museli jezdit někam jinam, například do Lednice,“ osvětlila Hrušková.
Blatnička získala dotace z programu životního prostředí Evropské unie.

„Je to až devadesátiprocentní dotace. Jde o větší projekt, který vyjde na pět a půl milionu korun,“ informovala starostka.

Blatnička tak využije více než čtyři hektary půdy na vytvoření pěti ploch. Jednou z nich bude právě stromová zahrada. Ta by měla vyrůst u křižovatky z Blatničky směrem na Louku. Naproti této je autobusová zastávka. „Máme tu teď hodně zájezdů, které jezdí do Střediska lidové tvořivosti a řemesel, takže by to bylo ku prospěchu nejen naší mládeže, ale i škol a různých návštěvníků,“ doplnila Hrušková.

Podle projektu se na místě vysadí na pět set kusů stromů a tři sta druhů keřů. A to vždy na čtverec pět krát pět metrů dva kusy určitého stromu.
U každého z nich bude poté cedulka, o jaký druh se jedná, kde se vyskytuje nebo co se z jeho plodů vyrábí.„K výsadbě použijeme vyspělé stromky o výšce nad sto padesát centimetrů a obalované keře. Celá plocha bude navíc oseta certifikovanou Bělokarpatskou travní směsí, takže by mělo vzniknout i zajímavé travní společenstvo,“ upozornil odborný lesní hospodář Petr Kvapil, který projekt zpracoval. Pokud ale někdo očekává, že se v Blatničce objeví vzácné dřeviny, je na omylu. Arboretum budou obývat duby, jilmy, oskeruše nebo různé typy hrušek a jabloní. „Chtěli jsme použít to, co už naše školní mládež ani nevidí,“ vysvětlila starostka.

Zbývající čtyři plochy z projektu by měla být biocentra. Dvě lokality by měly vyrůst u tamního rybníku Kačák, třetí kolem vodní nádrže a dále obec počítá s rozšířením větrného remízku směrem k Velké nad Veličkou. „Půjde opět o dřeviny, obvykle listnaté stromy, ale skladba bude opět různá,“ doplnila Hrušková. Ta od celého projektu očekává , že nejen tamní obyvatelé budou mít místo k odpočinku, ale arboretum i biocentra budou mít i naučný význam.
Celá revitalizace by měla vzniknout do tří let. Dokončení arboreta snad ještě v tom letošním.

Výběrové řízení na výsadbu dřevin vyhrála firma Jiří Prášek z Kuželova. „Pokud firma pana Práška sežene všechny sazenice, tak by mohlo být hotovo do konce letošního roku,“ potvrdila Hrušková.

A jak se dívají na arboretum místní? „Vzhledem k tomu, že mám něco společného se zemědělstvím tak to vítám. Určitě se tam někdy zajdu podívat,“ zamyslela se Blatničanka Jana Vašíčková.