Dva roky nato vystřídal tehdejší únavu a pocit beznaděje na jejím obličeji úsměv. Obec totiž převzala od Pozemkového úřadu v Hodoníně první protipovodňovou stavbu za téměř devět milionů korun.

„Díky tomu, že jsme měli hotovou komplexní pozemkovou úpravu, jsme mohli požádat pozemkový úřad o dotaci. Ten pak zajistil vše od výběrového řízení až po zaplacení stavby,“ uvedla starostka Blatničky Jarmila Hrušková s tím, že pozemkový úřad mohl udělat protipovodňová opatření, především ve formě odtokových kanálů, pouze mimo zástavbu obce.

O ty vnější se musela Blatnička postarat sama. Z větší části jí k tomu pomohla dotace, peníze šly ale i z obecní kasy.

Podle bývalé ředitelky pozemkového úřadu Pavly Velískové, za jejíhož vedení se s pomocí postižené obci začalo, měla Blatnička výhodu v připravenosti. „Na Hodonínsku jsou komplexní pozemkové úpravy jen asi na třiceti procentech území, což je asi ve dvaceti katastrech. Blatnička je jedním z nich,“ informovala Velísková.

Ze tří částí protipovodňových opatření má za sebou Blatnička první, a to v části Padělky. Podle Hruškové je už nyní obec proti přívalovým dešťům chráněná ze šedesáti procent.

„Problém při deštích byl prostě ten, že na kopci se pěstovala kukuřice a podobné plodiny, které neudržely vodu na poli. Ta pak všechna skončila v obci. Aby se situace neopakovala, zabrání i stromy a keře, které jsou na kopci vysazené,“ uvedla starostka.

Obec ale stále ještě čeká na další dvě protipovodňová opatření, a to v místech zvaných Závaliska a Kopečky.

Příslib dotací

„Na všechny etapy jsou už projekty zpracované. Na tu druhou už ministerstvo zemědělství přislíbilo dotaci,“ doplnila Velísková. To potvrdila i nová ředitelka Pozemkového úřadu Milana Grauová. Jak uvedla, stavba, jejíž rozpočet zatím činí čtrnáct milionů korun, je ve fázi výběrového řízení. „Uděláme maximum pro to, abychom letos začali stavět,“ řekla.

Starostka Blatničky je spokojená i s vývojem opravy potoku Svodnice, který v obci napáchal největší škody. Masa vody, která se potokem prohnala, byla tak silná, že vyrvala betonové panely. Zaplavených bylo osmnáct domů.

Obec nejprve žádala o dotaci ve výši přibližně dvanácti milionů korun ministerstvo zemědělství, a to prostřednictvím Zemědělské a vodohospodářské správy Hodonín. Od prvního ledna letošního roku však přešel potok Svodnice do majetku společnosti Lesy České republiky.

„Po kontrole celého projektu jsme museli nechat přepracovat projektovou dokumentaci. Projektant svou práci dokončil na konci června. V současnosti již nabylo právní moci také příslušné stavební povolení a připravujeme výběrové řízení na dodavatele stavby,“ informoval mluvčí společnosti Lesy České republiky Zbyněk Boublík.

Jak doplnil, firma předpokládá, že nové koryto potoka se začne stavět koncem letošního srpna.