Před dvaceti lety u Moravy stávalo i stálé pódium, kde nekončívaly jen prvomájové průvody, ale konaly se i taneční zábavy, rockové přehlídky, koncerty a promítalo širokoúhlé kino. „Cílem bylo znovu oživit prostor zámeckého parku, který nás očaroval. Chtěli jsme jej využít k společenským akcím," vysvětlil výběr místa konání Svátku bláznů ředitel Veselského kulturního centra Michal Blažíček.

Ani název akce není pro účastníky dvou odpolední a večerů nijak urážející. „Název festivalu pochází ze středověké Francie, kde původně vzešel z církevního prostředí. Nebyla to ale oslava bláznovství, ale jednalo se o svátek dětí nebo osla," řekl Ivo Juřena z Veselského kulturního centra.

Multikulturní festival spojil hudbu, divadlo a další druhy umění. V hudebním programu vystoupí například kapely Kalle, WWW nebo slovenský objev FVLCRVM. Divadelní část obstarají soubory Vosto5 a Športniki. Pro děti připravili pořadatelé tvůrčí dílny a dvě pohádková divadelní představení. „Snažíme se soubory a vystupující obměňovat a nabízet to, co je právě teď aktuální. Ale některé soubory se samozřejmě vrací, protože naše scéna není scéna tak rozsáhlá, abychom celých devět let zvládli s novými tvářemi," uvedl Michal Blažíček.

Mezi programy nechyběl ani workshop žonglování. Nabídky využili i mnozí návštěvníci, kteří do zámeckého parku přišli původně kvůli dětem. „Jsme tady poprvé. Nalákala nás sem pohádka pro děti a také tvořivé dílny. Žonglování jsem si zkusila poprvé. Nikdy jsem to nezkoušela, ještě se musím dopilovat konec," poznamenala Vendula Houšková, která do veselí nad Moravou přijela s celou rodinou z Blatnice pod Svatým Antonínkem. Žonglérskou dílnu vedl Václav jelínek ze spolku Bratři v triku. Závěr Svátku bláznů obstarala v sobotu večer kombinace hip hopu s bicími Pavla Fajta.