Někteří lidé se ve Bzenci bojí přecházet přes hlavní silnici. Mají strach z tisíců aut, která městem denně projedou. Je mezi nimi i Helena Žigová. Minulý týden jen se štěstím vyvázla se zdravou kůží. Chybělo málo a skončila pod rozjetými koly. Rozhodla se proto podpořit blokádu silnice a s místními lidmi chodila v dešti půl hodiny po přechodu.

„Řidič kamionu mě pouštěl na přechodu. Z druhé strany však přijelo auto a málem mě přejelo. Byla jsem úplně v šoku. Od té doby jsem z přecházení vystrašená. Jsem nemocná, ale přesto jsem přišla protest podpořit. Takhle to dál nejde. Bojím se,“ řekla smutně krátce po protestu Žigová.

Při vyprávění jí dokonce z očí tekly slzy. „Musím tudy přecházet i s dětmi. Jeden kamioňák mi i sprostě nadával. Jsou to normální hovada,“ pokračovala s kapesníkem v ruce, s nímž si utírala tvář. Organizátorka již druhé protestní akce ve Bzenci Blažena Gillíková chtěla s místními obyvateli dát jasně najevo, že s aktuální situací nejsou spokojení. Plán jim narušilo počasí a podle Gillíkové i policisté, kterých se do města sjelo na dvě desítky.

„Když upozorňujeme, že je na silnici nebezpečno, tak argumentují tím, že mají málo lidí. Zajímavé je, kolik jich naráz měli během protestní akce. Najednou odkláněli dopravu do bočních ulic, které na to nejsou vůbec stavěny,“ zlobila se Gillíková.

Zásah policie tak omezil zácpu u přechodu na minimum. Někteří šoféři se dokonce těsně před zebrou otočili a jeli zpátky.

„Snažili jsme se řidičům projetí Bzence ulehčit, takže jsme provoz odkláněli. Samozřejmě v rámci možností,“ sdělil mluvčí hodonínské policie Petr Zámečník. I přes jejich aktivitu se ve směru od Vracova utvořila kolona kamionů. Někteří se rozčilovali, jiní jen krčili rameny.

„Taky jsme jenom lidi. Máme svoje limity, a to si oni neuvědomují. Potřebuji se dostat do podniku a zdržuji se. Musíme kvůli tomu přesunout vykládku,“ kroutil hlavou řidič kamionu David Motrinec.

Paradoxně se proti blokádě postavil i jeden z bzeneckých mužů, který svůj názor na všechny vykřikoval. „Ničeho tím nedosáhnete. Jste normální? Akorát se chcete zviditelnit. Vy máte snad hlavy jen na to, aby vám nepršelo do krku,“ křičel na náměstí.

Na místo se přijeli podívat i politici. Svůj názor procházením po přechodu vyjádřili například poslanci Ohlídal s Haškem.

Situaci obhlížel i krajský radní Jaroslav Pospíšil. „Považuju to za nešťastné. Akce nemůže skutečně ničemu prospět. Ani na vteřinu nezkrátí žádnou uzavírku,“ tvrdil Pospíšil. Bzeneckým se přesto uleví. Sedmnáctého září totiž končí uzavírka Petrova. Zůstane tak jen ta bučovická.