„Chodí vždycky ve stejný čas, kolem půl sedmé večer. Pokaždé vyleze po boční stěně hráze starého ramene Moravy, v trávě už má vyšlapanou cestičku a přeleze do řeky. Tu nad jezem přeplave a na slovenské straně pak něco okusuje. Je to jeho tradiční rituál,“ uvedl provozovatel hodonínského přístaviště U jezu František Ondruš. Ten už nebojácnému bobrovi z recese vytyčil i cestu a pro lidi přidal upozornění, aby dali živému tvoru přednost při chůzi. Sám od něho přitom stál jen několik desítek centimetrů. Pokud se nehýbal, bobr si šel po svých, když ale uviděl pohyb, zvíře se nahrbilo.

„Bobři si v přírodě vyšlapávají cesty, které si udržují. V momentě, kdy je někdo vyruší, pak velmi dobře vědí, kudy se do vody dostanou nejrychleji. U bobrů je to genetická záležitost, takže je logické, že stejnou trasu dodržuje i v tomto případě,“ vysvětlil odborný asistent na Katedře ekologie a životního prostředí olomoucké Univerzity Palackého Vlastimil Kostkan.

Podle Ondruše se bobři u hodonínského jezu objevili po povodních v roce 1997. Postaršího kusu, který se teď u jezu objevuje, si poprvé všiml před čtyřmi lety. „Nevím jistě, jestli je to ten stejný, ale pokud ano, tak jsme ho poprvé viděli právě na staré Moravě. Přecházet ze slepého ramene do řeky ale začal až letos,“ doplnil Ondruš. Odborník se domnívá, že za změnou místa, kam bobr večer vyráží, může stát hned několik důvodů. „Může za tím být zvídavost, protože bobři neustále zkoumají okolí teritoria a ověřují, jestli by se nenašlo něco lepšího. Na podzim zase hledají nejlepší místo pro kácení dřeva do zásoby. Najdou si prostě místo, které se jim líbí a na to pak chodí pořád,“ uvedl Kostkan s tím, že bobr má navíc jinou potravu v létě a jinou v zimě. Zatímco přes zimní měsíce se živí hlavně okusováním kůry, přes léto se spíš pase.

Bobr poranil chlapce

Bobři u hodonínského jezu ale nejsou pouze atrakcí. František Ondruš už řešil i vážné poranění, za které může právě tento cestovatel. „Stalo se to klukovi, kterému se do rákosí zamotali psi. Když je chtěl vytáhnout, bobr po něm sekl. Jeho přítelkyně k nám běžela pro pomoc,“ připomněl Ondruš asi dva týdny starý zážitek.

Odborník tuto možnost potvrzuje a varuje především majitele psů, aby si své miláčky pořádně pohlídali. „Pokud pes zažene bobra na souši do místa, kde nemůže utéct, nebo mu odřízne cestu do vody, tak se zvíře zastaví, otočí a kousne ho. Ani velký zkušený lovecký pes nemá moc šancí. Takový střet může skončit i rozpáráním,“ varoval Kostkan.

Bobr evropský se řadí mezi hlodavce a může dosáhnout váhy až přes třicet kilogramů. Podle zákona je zvláště chráněným živočichem, řadícím se do kategorie silně ohroženého druhu. V okolí Hodonína se dělají bobři problémy především tím, že okusováním ničí stromy.

Podle zoologa Ondřeje Konvičky z Chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty je ochrana stromků před bobry obtížná. „Bobři jsou teritoriální zvířata. Na stejném místě nemůže žít více rodin, protože každá rodina si svoje teritorium chrání. Česká republika se nyní nachází v období kulminace bobrů,“ upozornil Konvička. Ten dodal, ani usmrcení tohoto hlodavce nic nevyřeší.