„Organizace zahrádkářů byla jednou z nejsilnějších v Dolních Bojanovicích. V minulosti registrovala přes čtyři sta členů. V současnosti jich má kolem pětapadesáti. Zakladatelem je skupina lidí v čele s panem Štěpánem Červenkou, který je už bohužel po smrti. Jeden ze zakladatelů je i pan Jaromír Rajchman starší," sdělila za dolnobojanovické zahrádkáře Andrea Červenková.

První tři zářijové dny bude Obecní dům patřit výstavě výpěstků. Na ní představí své květiny, zeleninu, ovoce, semínka, suché plochy a dovednosti více než stovka zahrádkářů. „Loni jsme zaznamenali téměř tisíc návštěvníků. Každoročně máme také květinovou dílnu a nějakou odbornou přednášku. Letos jsme nově připravili módní show – inspirace vhodné nejen do zahrady, na níž bychom rádi ukázali, jak máme šikovné členky. Samy si totiž umí zhotovit doplňky k šatům, nazdobit klobouk květy, udělat brož ve tvaru růže do vlasů či na šaty," upozornila Červenková. Módní přehlídka začíná v neděli v 15.00.

Kromě toho se v sobotu od 16.00 uskuteční aranžování květinových vazeb s Přemyslem Michalem a v neděli od 10.00 přednáška Lubomíra Glose pro vinaře.

Vstupné na jednotlivé akce je dobrovolné. Výjimkou je modní přehlídka, kde příchozí zaplatí padesátikorunové vstupné.

Kromě Zahrádkářských dnů pořádají dolnobojanovičtí zahrádkáři i zájezd na Floru Olomouc, odborné přednášky, zdravotní cvičení pro členy, poznávací zájezdy společně s místní organizací sdružující invalidy, o prázdninách výlety pro rodiče či prarodiče s dětmi (například letos jezdili na loďkách a loni navštívili Dinopark ve Vyškově). Spolupracují také s Vinařským spolkem při pořádání přednášek pro vinaře a ochutnávkách vína.