Oproti loňsku přibylo srážek aut s chodci. Městská policie chce hlídat přechody pomocí mobilních kamer. Čím dál častěji také řidí lidé, kteří se před jízdou posilní alkoholem.

„Na vzestupu je požívaní alkoholu při účasti v silničním provozu, ať už jsou to řidiči, cyklisté či chodci,“ uvedl mluvčí hodonínské policie Petr Zámečník.

Celkově loni zaznamenali policisté na Hodonínsku 1230 nehod. To je o dvě stovky méně než v roce 2006. Nejčastější příčinou nehody je způsob jízdy, kvůli němuž havarovala zhruba polovina řidičů. Hned za ním následuje rychlost a nedání přednosti v jízdě. Požití alkoholu u řidičů zjistili policisté ve sto devětačtyřiceti případech.

O život přišlo loni při nehodách na Hodonínsku dvanáct lidí, což je o dva méně než v předchozím roce. Stoupá ale počet střetů auta s chodcem. „Je to tím, že chodci si myslí, že mají absolutní přednost na přechodu. Viním z toho média. Když se měnil zákon, všichni psali, že chodec má přednost. Ta ale není absolutní,“ uvedl vedoucí oddělení dopravních nehod František Vaďura. Loni vyjížděla policie k dvaasedmdesáti nehodám s chodci, což je o deset víc než v roce 2006. Dva lidé srážku s autem nepřežili.

Na situaci na přechodech si chce posvítit i městská policie. „Setkáváme se s tím, že řidiči nedávají dostatečnou přednost. Příští rok pořídíme přenosnou videokameru, kterou budeme snímat vybrané přechody,“ sdělil ředitel Městské policie Hodonín Jindřich Vašíček. Loni se zvedla častka škody, při které je nutné volat k nehodě policii z dvaceti na padesát tisíc korun.

„Může to mít menší vliv. Absolutní čísla jsou pro mě nicneříkající, důležitější jsou pro nás nehody, při kterých dochází ke zranění nebo usmrcení osob. V ostatních případech děláme jen servis pro pojišťovny,“ dodal Vaďura.