Vzpomínka na tornádo opět probleskla v myšlenkách velitele dobrovolných hasičů v Mikulčicích Karla Dostála. „Určitě, ale tentokrát jsem zasahovali u stržené plechové střechy i s komínem. A dál pak při odklízení popadaných stromů. Končili jsme asi ve čtvrt na jedenáct v noci,“ sdělil velitel.

Profesionální hasiči v Mikulčicích zasahovali celkem u šesti událostí. Třikrát šlo o odstranění stromu a třikrát o odstranění nebezpečných stavů, jako byly větve na drátech či zakrytí střech. „Využili jsme také automobilový žebřík,“ sdělil mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška.

Následky bouřky na jihu Moravy.
Následky bouřky na Hodonínsku a v okolí: výpadky elektřiny, popadané stromy

Dále také za deště pomáhali mezi Mikulčicemi a Moravskou Novou Vsí, kde zřejmě i vlivem silného větru skončila cesta dodávky, a to převrácením do příkopu. „U řidiče provedená dechová zkouška na alkohol byla negativní,“ uvedl policejní mluvčí David Chaloupka.

Náročný večer a noc měli tentokrát ale i hasiči v Hovoranech. Ti zdejší řešili řešili osm událostí. Při bouřce silný déšť nahnal z okolí a z horní části množství vody, takže se obcí najednou rozproudila nová řeka.

Podívejte se, jak to ve středu vypadalo na jihu Moravy

Zdroj: Deník/Jan Charvát, Martina Kosíková a Michal Hrabal

„Když se valila voda dědinou, tak to vypadalo hůře, než to nakonec dopadlo. Měly jsem obavy, ale troufnu si říct, že dvojice nových poldrů splnily svou funkci. Zastavily především příval blata, takže pak odtékala především jen voda,“ nastínil situaci v Hovoranech tamní starosta Michal Šurýn.

Zasahovali tady také profesionální hasiči. Ve dvou případech šlo o čerpání vody a oplach silnice, jednou pak o odstranění nebezpečných stavů. „Bláto a voda v rodinném domě,“ doplnil mluvčí hasičů.

Jednání starostů a Ředitelství silnic a dálnic o D55 v Dolních Bojanovicích.
Mikulčice a hluk z D55. Žádají o vznik bariéry, která ochrání sklepy i penziony

Zaplavená byla především hlavní silnice, voda se rozlila například pod kostelem, do křižovatky na dolním konci a také jiných místech. Lidé ji museli následně čerpat také z některých sklepů. „Uklidíme to, a hody budou jako vždycky,“ dodal starosta. Folklorní svátek začíná už v pátek v pět odpoledne stavěním máje.