Temné mraky, silný nárazový vítr a pak hromy a blesky. Tak vyvrcholila dusná sobota. Bouře si pohrála s lidmi i se stromy. „Mezi Petrovem a Rohatcem jsou na silnici spadlé stromy. První je hned sto metrů za cedulí Petrov a blokuje dopravu. Druhý je ještě před mostem přes Moravu,“ informovala hasiče redaktorka Hodonínského deníku Zuzana Černá ještě během sobotní bouřky.

Další spadlý mohutný kmen odstraňovali o kus dál hasiči a usměrňovali dopravu do jednoho jízdního pruhu.

O pár minut později následoval příjezd do temného a od elektřiny odříznutého Hodonína. „Padá mi i síť,“ asi jedna z posledních sms sobotní noci nejednoho Hodoňana.

Zhasnout svíčky a baterky si mohli v okresním městě po půlnoci. „Měli jsme v kraji hlášených asi dvacet poruch na vysokém napětí. Bez proudu tak zůstalo na sto padesát trafostanic. Snažili jsme se obnovit dodávky energie co nejrychleji, ale kvůli počasí nemohli technici do terénu,“ sdělila mluvčí společnosti E.ON Božena Herodesová.

Bez proudu byli také v Rohatci. Tam se od rána místní prali s následky noční spouště. „Od rána člověk slyší pily, jak lidé odstraňují spadlé stromy. Známému dokonce spadl strom na koně. Ten to nepřežil,“ přiblížil situaci v obci, kterou často trápí řeka Morava, Pavel Ryba.

Ale noční pohroma měla i horší následky. „V Ratíškovicích se lehce zranila žena po nárazu do ležícího stromu na vozovce. Ve Veselí nad Moravou spadl strom na auto a záchranáři odvezli ženu s náhlou slabostí do nemocnice,“ uvedla mluvčí jihomoravských zdravotníků Barbora Zuchová.

Vyvrácené stromy odstraňovali hasiči také v Miloticích. Neprůjezdná byla trať z Bzence do Veselí. „V bzenecké ulici Podhájí vyvrácený strom potrhal elektrické vedení. Ke zřícené střeše obecního domu, která při pádu poškodila i střechu sousedního rodinného domu, vyjížděli hasiči do Sokolské ulice ve Ždánicích,“ vypočítává největší škody na Hodonínsku mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Haid.

Jeho kolegové zasahovali ještě v neděli odpoledne. V Petrově odklízeli ze silnice strom. V Rohatci nalomenou silnou větev, která ohrožovala chodce. Další stromy odstraňovali kyjovští hasiči na nětčickém sídlišti Klínky. Problémy dělala také borovice v hodonínské Hornické čtvrti.

Bouřka měla vliv také na kulturní akce. Ve Strážnici ukončila Rockfest. Spadlé stromy na elektrické vedení výrazně narušily tradiční pouť na Svatého Antonínka u Blatnice. Obec na Veselsku byla bez dodávek elektrické energie ze sítě ještě v neděli ráno. Musely se používat náhradní zdroje.