Další díly seriálu Slovácké folklórní drahokamy naleznete ZDE

V dalším příspěvku zavítáme na zpěvné Podluží a tak trochu se podíváme do kuchyně Dětského národopisného souboru Břeclavánek. Ten vznikl v listopadu 1984 s cílem věnovat se dětem a vychovávat kvalitní dorost pro břeclavské folklorní soubory dospělých. Zakladatelé dali kolektivu do vínku úkol zpracovávat dětský folklor Slovácka, především oblast Podluží, a také možnost seznámit děti s folklorním bohatstvím jiných národopisných regionů Moravy i Slovenska. Souborová kronika připomíná první vystoupení v lednu roku 1985 a také tu skutečnost, že již na podzim roku 1986 vznikla první souborová dětská cimbálová muzika!

Folklorní stálice

Břeclavánek patří k stálicím naší dětské folklorní souborové scény. Na jeho úspěších se podílí nejen sbor kvalitních, cílevědomých a odpovědných vedoucích, ale především pravidelná a náročná týmová a trpělivá práce s malými adepty folklorní vokální, taneční i hudební umělecké scény. V rámci přípravy se z dětí stávají nadšení a zdatní tanečníci, zpěváci i muzikanti.

Jejich vnitřní osobní i vnější veřejná dětská radost ze zdařilé umělecké práce je tvořena souzněním dovednosti, kázně a sebevědomí, jímž malí umělci při svých produkcích vždy oplývají. Choreografické nápady vedoucích a společné úsilí při nácviku je přetaveno ve výrazná umělecká pásma a tematické scénické bloky, jimiž Břeclavánek vždy překvapí nejen širokou veřejnost a odborníky, ale i dlouholeté znalce folkloru oblasti Podluží.

Při přípravě podkladů pro svůj příspěvek jsem se obrátil na tým vedoucích Břeclavánku s dotazem: „Co nového jejich děti letos čeká?“ Za všechny z desetičlenného vedení odpověděl Dušan Fikr: „Tento rok bude jako každoročně pro naše děti velmi náročný. V blízké době chystáme ve spolupráci se Slováckým krúžkem Stará Břeclav nominační kolo soutěže dětských zpěváků lidových písní. Z našeho kola s názvem Malovaný tulipán Boženy Šebetovské postoupí vítězové na regionální kolo Zpěváček Slovácka s možností postupu až na celostátní soutěž Zpěváček 2010, která bývá v polovině května v lázních Velké Losiny na Jesenicku. Kromě několika koncertů pro sponzory nás v měsíci květnu čeká první velká zkouška a to uspořádání soutěže O nejlepšího dětského tanečníka podlužáckého verbuňku, která se uskuteční u nás ve Staré Břeclavě, kde máme domácí scénu. V této soutěži jsme poslední dva roky excelovali a vždy získali díky Víťovi Lovečkovi první místo. A hned potom za dva týdny uspořádáme velký koncert souboru Břeclavánek k 25. výročí jeho založení. Tento program a oslava se uskuteční ke konci měsíce května,“ uvedl.

Ze zákulisí příprav na tuto sezónu souboru jsem se dozvěděl, že letos bude vše o mnoho náročnější. Do hlavního dětského uměleckého týmu totiž nastoupila úplně nová sestava tanečníků, a ti se budou prezentovat veřejnosti celým průřezem souborových tanečních pásem tak jak je Břeclavánek za celou dobu trvání předváděl.

Znovu Stodola

Chybět nebude ani staronové, nově secvičené a pozměněné pásmo „Stodola“, které je nevídanou scénickou suitou hudby, zpívání, tancování i nevázaného (ale dobře scénicky zorganizovaného) dovádění rozverných dětí v objevené staré stodole.

Měl jsem možnost vidět nadšení dětí Břeclavánku při předvádění tohoto pásma na dětském festivalu v Luhačovicích. Jejich zaujetí pro hru bylo tak velké a radost tak okázalá, že své vystoupení samy od sebe chtěly dokončit (a dokončily) i v náhlém a prudkém dešti přes přísné příkazy vedoucích ze zákulisí! Povzbuzením jim byl skandovaný potlesk stovek lázeňských hostů, kteří sledovali jejich vystoupení skryti před deštěm pod kolonádou i vědomí toho, že patří k nejlepším a nejlepší, ti přece své diváky nikdy nezklamou a neutečou před několika kapkami deště!

Diváci se nenudí

Je toho ještě mnoho, co Břeclavánek chystá na letošní rok. Cíle má kolektiv velké a věren své pověsti, kvalitám i tradici svého jména je určitě naplní. I proto vám za celý kolektiv dětí i vedoucích Břeclavánku mohu slíbit, že se s nimi určitě nebudete nudit, ale naopak! Na jejich vystoupeních se budete dobře bavit a obdivovat um malých tanečníků a krásu krojů z Podluží a rádi si s nimi také zazpíváte krásné podlužácké písničky.

Vážení čtenáři, seriál Slovácké folklórní drahokamy najdete také v tištěné podobě každou sobotu v Hodonínském deníku Rovnost.

FRANTIŠEK SYNEK