Podle předsedy představenstva sdružení Vírského oblastního vodovodu Vladimíra Šmerdy je největší problém u Drásova na Brněnsku. Potrubí tam v posledních letech prasklo už pětkrát. „Pokaždé vyteklo patnáct milionů litrů vody. Brňané to zatím nepocítili, Brněnské vodárny a kanalizace to musí v místě vždy opravit,“ řekl.

Vlastník vodovodu, tedy sdružení, plánuje úsek u Drásova opravit, ale na rekonstrukci nemá peníze. „Jen na to nejnutnější potřebujeme tři sta milionů korun. Přitom každý rok musíme sto milionů splácet státu,“ podotkl Šmerda.

I proto se zástupci kraje obrátili na vládu. „Věřím, že na tohle téma uslyší. Pro Brno je to výrazný zdroj vody. Už jsem se o vodovodu bavil i s ministrem zemědělství Miroslavem Tomanem,“ sdělil hejtman Bohumil Šimek.

Sdružení Vírský oblastní vodovod chystá opravu dvoukilometrového úseku u Drásova ve třech etapách. „První máme vyprojektovanou, chceme začít v roce 2020,“ oznámil Šmerda.

Náklady na rekonstrukci stárnoucího potrubí asi o třetinu narůstají kvůli tomu, že dělníci při opravách musí nachystat takzvaný bypass, tedy dočasný vodovod, díky kterému se dodávka vody nezastaví ani při rekonstrukci.

Ministerstvo plánuje podpořit rekonstrukci vodovodu v první etapě osmdesáti miliony korun. „Do roku 2030 půjde na rozvoj veřejných vodovodů v obcích a napojení na systémy a vodní zdroje celkem šest miliard korun, na opatření na vodárenské soustavy a skupinové vodovody přes dvaadvacet miliard korun,“ vyčíslil mluvčí rezortu Vojtěch Bílý.

Kromě Vírského vodovodu zásobuje Brno také březovský. Ten pro změnu vysychá. V případě zastavení dodávky vody z Vírského vodovodu nepomohou ani regionální dodavatelé. Přestože třeba Vodovody a kanalizace Břeclav mají rezervu. „Nejsme napojení, abychom mohli dodávat vodu do Brna. Proto jsme uvítali, že v plánu rozvoje, který zpracovává Jihomoravský kraj, se klade důraz na propojování skupinových vodovodů,“ řekl ředitel společnosti Jiří Koliba.

Vírský vodovod

začátek výstavby: 1988

dokončení: 2000

napojení větví: 2010

zásoba pitné vody: Brno a okolních asi třicet obcí

pro kolik lidí: asi 450 tisíc

délka: asi 150 kilometrů

nejhorší úsek: u Drásova na Brněnsku

vlastník: sdružení Vírský oblastní vodovod

provozovatel: Brněnské vodárny a kanalizace