Venkovní jede v hodonínském okrese už pouze jedno. V Dambořicích. „Začínali jsme už na Mikuláše. Díky chladicímu agregátu se nemusíme ohlížet na počasí. Trápí nás jen déšť, který led znehodnocuje. Pokud jsou teploty do patnácti stupňů a není ostré slunce, tak zvládáme chladit bez problémů," uvedl provozovatel kluziště, které v Dambořicích jede už sedmou sezonu, Miloslav Matula s tím, že největší návštěvnost mají o víkendu. Na ledové ploše se za den prostřídá i dvě stě bruslařů. „To pak musíme použít rolbu a led upravit, protože je po takovém náporu rozbitý," vysvětlil Matula. Zájem bruslařů je však podle něj i v pracovních dnech. „Dopoledne k nám chodí většinou školy. Večer tady hrají místní muži i ti z okolí hokej. Kvůli velkému zájmu jsme už vloni museli rozšiřovat provozní hodiny," upozornil Matula. Jak dále uvedl, počítá, že pokračovat budou s ohledem na počasí a teploty. Sezonu skončí nejdříve v březnu.

Opačná situace je v Kyjově, kde za mrazivého počasí stříkávají hřiště na městském stadionu. Letos ale pouhé dva dny pro vytvoření ledové plochy nestačily. „Dívali jsme se na dlouhodobou předpověď a bylo nám jasné, že mrazy budou pouze přechodné, takže zalévání nemělo smysl," uvedla vedoucí kyjovského odboru školství a kultury Ilona Slaninová. Jen příprava plochy podle ní trvá tři až čtyři dny a je potřeba, aby bylo alespoň deset stupňů pod nulou. „Vzhledem k počasí už letos kluziště asi ani nezprovozníme. Je na hokejbalovém hřišti a hráči startují začátkem března sezonu, takže by stejně byla potřeba jim pak hřiště uvolnit," dodala Slaninová.

Infografika bruslení.

Jen pár dní ledových radovánek si užívali děti i dospělí ve Strážnici. „Bruslili jsme minulý týden od středy do pátku dopoledne, pak už se nedalo. Čekáme, jestli ještě bude mrznout," uvedla Blažena Bučková, jejíž manžel Vít se spolu s Jaroslavem Michnou každý rok za mrazů stará o polévání hřiště v zahradě Svatého Martina u Bílé věže. I tak se ve městě objevilo několik lokalit, kde lidé nastříkali asfaltová hřiště a děti na nich bruslily. „Synovi jsme letos koupili brusle a za ty tři dny, co trénoval na hřišti, se celkem solidně naučil bruslit. Jak led ve Strážnici roztál, vyrazili jsme do Hodonína na zimní stadion, kde bývá veřejné bruslení," uvedl pětatřicetiletý Martin ze Strážnice.

Hodonínský zimní stadion je krytý, a po Dambořicích je v regionu druhou jistotou. „Veřejné bruslení budeme mít v neděli devátého a pak tu následující, šestnáctého února. Přes jarní prázdniny budeme pro bruslaře otevřené denně. Lidé však musejí sledovat naše webové stránky, protože rozvrh měníme podle mládežnických zápasů a dalších akcí," sdělil vedoucí hodonínského zimního stadionu Jan Prčík. Předpokládá, že bruslit se v Hodoníně bude do začátku dubna.

Pozor by si pak měli dávat ti, kteří plánují vyrazit na rybníky nebo řeky. „Led může být vlivem proudění vody různě tlustý, a i když bude na první pohled vypadat, že je dost silný, nemusí tomu tak být. Každopádně vstup na led je pouze na vlastní nebezpečí," vzkázala mluvčí státního podniku Povodí Moravy Gabriela Tomíčková.