Městu chybí peníze na přestavbu koupaliště. Stát bude dvě stě sedmnáct milionů korun. Většina této částky přitom půjde z městského rozpočtu. Problémy s penězi provázejí stavbu od začátku a podle místostarostky Hodonína Milany Grauové je způsobila nepřipravenost České republiky na přijímání dotací z Evropské unie.

„Původně jsme předpokládali, že budeme žádat o dotace ve výši pětaosmdesáti procent z celého projektu. Chtěli jsem je použít už loni, ale nebylo to možné, protože Česká republika měla téměř rok zpoždění,“ vysvětlila nepříjemnou situaci místostarostka Grauová.

Město začalo stavět bez dotací. Loni zaplatilo za koupaliště čtyřicet milionů, letos má v rozpočtu osmdesát. Za ty vybuduje první etapu stavby. S dalšími penězi už nepočítalo, přestože stále ještě chybí skoro sto milionů.

„Znovu jsme předpokládali, že minimálně pětaosmdesát procent ze zbývajících sto milionů dostaneme jako dotaci. Kvůli množství žádostí se ale tato částka sníží, takže obdržíme zřejmě kolem šedesáti milionů. Zbývá asi třicet milionů, které musíme získat jinak,“ vypočítala náklady Grauová.
Možnosti, jak je sehnat, jsou podle ní jen dvě. Půjčka, nebo vyškrtnutí jiné plánované akce z rozpočtu.

Koupaliště je v Hodoníně velmi citlivou záležitostí. Původní, téměř čtyřicet let staré zařízení, fungovalo v posledníh sezonách pouze díky výjimkám hygieniků. „Koupaliště je okresnímu městu na ostudu. Je škoda, že ve vedlejších Dubňanech je o tolik lepší,“ vyjádřila se v anketě hodnínského Deníku například Jarmila Kalendová.

Všichni proto souhlasí stím, že stavba, která už začala, musí být do začátku sezony dokončena. Stejný názor má vhodonínském zastupitelstvu koalice iopozice. „Koupaliště musíme opravit a využít přitom co nejvíc dotací. Město musí chybějící peníze sehnat. Kde je ale vezme, to my mu neporadíme. Vedení musí přijít snávrhem a my ho buď odsouhlasíme nebo ne,“ řekla Martina Milerová zKSČM.

„Město si bude muset vzít úvěr, jinou možnost nevidím,“ nastínil svou představu Vítězslav Krabička ze Strany Zelených, který se však domnívá, že rozpočet měl na tuto částku myslet.

Také podle místostarostky Grauové musí být koupaliště dokončeno už letos. Původní plán, který počítal skvětnem, se však zřejmě nepodaří dodržet. „Zatím vypadá vše tak, že by koupaliště mělo být připravené do července,“ upřesnila Grauová.