Kvůli dřívějším problémům, kdy budky někdo poničil, je museli zaměstnanci podniku pověsit dostatečně vysoko. Za asistence vysokozdvižné plošiny. „Některé budky jsou ve výšce přesahující pět metrů, protože jsme už řešili problém s vandalstvím. Obydlí pro kavky jsme dali ještě výš, tento ptačí druh to totiž potřebuje ke svému hnízdění," vysvětlila Ondrůšová.

Domov v pětici nových budek najdou různé druhy sýkor, rehkové, vrabci či brhlíci. „Pět je určeno rehkovníkům a jedenáct pak poslouží kavkám a holubům doupňákům," vyjmenovala Ondrůšová.

Služby Města Veselí nad Moravou rozvěsily v březnu v zámeckém parku jednadvacet ptačích budek.Jednu část nových ptačích domků si podnik nechal vyrobit u dřevořezbáře, druhou pak u Záchranné stanice volně žijících živočichů v Buchlovicích. Podle předsedy této organizace Karla Tomeška je běžné, že si obce a města budky objednávají. Za takovou iniciativu je vděčný. „Dutých stromů, které ptákům poskytovaly hnízdní možnosti, neustále ubývá. Je to i kvůli revitalizaci zelení a výsadbě nových stromů. Proto je důležité ptákům nabídnout pomoc," řekl předseda.

Jak dodal, dalším problémem je zateplování domů. Různé výklenky či dírky využívali ptáci pro hnízdění. Dnes jsou již fasády hladké. „Dělníci někdy hnízda při zateplování zazdí. Také se ale někdy stává, že nám ze stavby volají a snaží se zvířatům pomoct," dodal Tomešek.

Stanice v Buchlovicích vloni přijala dvě stě padesát živočichů. Ptáci tvořili asi osmdesát procent. „Nejčastěji se k nám dostávají dravci, jako je poštolka, káně, občas jestřáb nebo moták. Z těch dvou set padesáti živočichů se nám podařilo do přírody znovu vrátit necelou polovinu," uvedl Tomešek.

Města si nejčastěji podle něj berou univerzální budku, takzvaný sýkorník. Mladé v něm může zplodit víc druhů ptáků. Od sýkorek přes vrabce či brhlíka. Do budoucna chce podnik budky rozvěsit i v dalších částech Veselí, jako je například park Petra Bezruče.