Starosta Lubor Šimeček položil svou funkci. Jeho nástupkyní bude senátorka Alena Venhodová. I takové „zaručené informace“ se v uplynulých dnech šířily po Hodoníně. Jsou to ale fámy.

„Že bych měla nahradit starostu, je absolutní nesmysl. Jde mi pouze o to, aby lidé, kteří jsou za nás na radnici, plnili co mají a nepřekračovali rovinu morálního a etického chování,“ řekla zastupitelka za ODS Alena Venhodová. Právě ona má podle toho, co se na radnici říká, Šimečka v jeho funkci nahradit. Podle ní odpovědnost za vzniklou situaci padá plně na starostovu hlavu.

O tom, že vztahy na radnici jsou stále napjaté a situací se budou muset možná zabývat zastupitelé 14. prosince, hovoří ale lidé blízcí vedení města zcela otevřeně.

„Celá věc není stále uspokojivě vyřešena. Budou další jednání. V dané situaci všichni vidíme, že starosta sám neodstoupil a odvolat jej může jedině zastupitelstvo,“ popsala nejistotu kolem Šimečka místostarostka Anna Matějková.

Že je na radnici pěkné dusno, potvrdil i opoziční zastupitel za zelené Vítězslav Krabička. Může za to podle něho nejen starostova osobní iniciativa v kauze výstavby šestimiliardové sluneční elektrárny na Pánově, kvůli které například místostarostka Zuzana Domesová hovoří dokonce o střetu zájmů, či jeho otevřeně proklamovaná finanční podpora hodonínského hokejového klubu SHK.

„Podle mě za to ale nemůže jen starosta. Na vině je ta jejich slepená koalice z ODS, ČSSD a lidovců,“ je přesvědčený Krabička. Jak řekl, mezi členy vedení nikdy nebylo takové dusno, jako je nyní. „Začalo to skřípat proto, že si přestali navzájem věřit. A když si nevěří tým, který řídí město, tak je to moc špatné,“ soudí tento zastupitel za zelené. Otevřeně ale řekl, že nechce, aby starosta rezignoval. Jako důvod uvedl, že by mělo stávající vedení dokončit svou práci do konce volebního období.

„My jsme se v našem klubu jednoznačně dohodli, že nebudeme podporovat odvolání starosty na základě nepodložených informací,“ vyjádřil stanovisko zelených k případnému odvolání starosty na zastupitelstvu Zdeněk Grombiřík.

„Oficiálně totiž žádné informace, které by nás měly přesvědčit k odvolání starosty, nemáme,“ doplnil.

O údajném kompromitujícím materiálu, jenž má svědčit o střetu zájmů ze strany starosty, se necítila blíže informovat ani Alena Venhodová. Přesto nepopřela, že o vyjádření k této věci ODS starostu Šimečka skutečně požádala. „Řekl, že to bude řešit právní cestou,“ dodala ještě senátorka.

Lubor Šimeček uznává, že jako starosta nese zodpovědnost i za napjatou atmosféru na radnici. „Pokud se v příštích dnech zjistí, že v tomto kolektivu spolu už členové vedení města nemohou pracovat, bude muset někdo z kola ven,“ připustil. Tvrdí, že jeho samotného potěšilo, kolik lidí mu e–maily či sms vyjádřilo svou podporu.

Autorky: HANA RAISKUBOVÁ
JANA RYBOVÁ