Součástí nejsilnějšího poslaneckého klubu ve sněmovně bude Lubomír Wenzl. „Chci být ředitelem nemocnice a poslancem,“ řekl jasně v úterý večer Wenzl, který je krajským předsedou ANO 2011. Od července 2018 šéfuje největšímu zaměstnavateli na Hodonínsku, a to kyjovské nemocnici.

Podle svých slov chce hlavně pro zdravotnictví pracovat i ve sněmovně. Mimo jiné na zvýšení atraktivity studia medicíny pro mladé lidi. „Také na účinné motivaci již hotových, atestovaných zdravotníků, aby zahájili kariéru právě v nemocnicích našeho typu. Určitě by mělo dojít také k narovnání u úhrad, aby se za stejný výkon dostával stejné množství peněz kterýkoliv poskytovatel, ať už je státní, veřejný nebo soukromý,“ uvedl třiapadesátiletý politik z Drnovic na Vyškovsku.

Má zájem o práci ve zdravotním výboru i tom pro bezpečnosti či obranu. „Vzhledem ke své minulosti a profesní historii bych sem mohl přinést své zkušenosti,“ podotkl Wenzl s tím, že už je delší dobu ze služebního poměru vyvázán.

Vedení nemocnic

Nemocnice Kyjov
Lubomír Wenzl (ANO 2011), ředitelem od roku 2018

Nemocnice Hodonín
Antonín Tesařík (KDU-ČSL, koalice Spolu), ředitelem poprvé 2008 až 2012, podruhé od 2018, ke konci tohoto roku oznámil rezignaci

Naopak někdejší okresní předseda hodonínských křesťanských demokratů Antonín Tesařík pro Deník uvedl už krátce po sečtení hlasů, z vedení Nemocnice TGM v Hodoníně odejde ke konci tohoto roku. „Můj závěr je, že se na dvou židlích nedá sedět tak, aby člověk naplno vykonával to, k čemu získal důvěru voličů,“ přiblížil jednašedesátiletý Tesařík, který se stal šéfem nemocnice podruhé v roce 2018. Na což rezignoval na mandát krajského zastupitele.

Ten už v úterý jednal v Praze v lidoveckém ustavujícím poslaneckém klubu. Zřejmě jako budoucí koaliční poslanec bude mít trochu jiný záběr. Navíc je ještě v Hodoníně městským radním. O vedení zdejší nemocnice bude co nejdříve jednat s krajským radním pro zdravotnictví, občanským demokratem Jiřím Kasalou. „Abychom si vše probrali osobně. Následně vás budu informovat,“ sdělil jihomoravský radní.

Právě tím byl dříve i Tesařík. Z vedení nemocnice odešel po volbách v roce 2012, kdy jej jihomoravští zastupitelé zvolili krajským radním pro oblast územního plánování.

Dřívější ředitelé nemocnic takového úspěchu u voličů nedosáhli, byť v několika volbách kandidovali. Mezi nimi byli například bývalí šéfové kyjovské nemocnice Petr Svoboda a Danuše Křiváková. I když jako sociální demokratka byla městskou radní ještě v roce 2018.