Průzkum ložisek nerostů či zřizování a zajišťování důlních děl. To jsou představy nového majitele Lignitu Hodonín o jeho dalším směřování. Firma UVR Mníšek pod Brdy chce totiž v areálu vybudovat ekologické středisko. To například nabídne i rozvod a distribuci elektřiny či ražení štol a hloubení jam.

„Nyní v areálu Lignitu pracuje čtyřicítka lidí. Jejich propuštění neplánujeme,“ řekl pro Hodonínský deník Rovnost provozní ředitel dolu Jan Demský. Ten nechtěl situaci a budoucnost dolu více komentovat. Neprozradil tak ani, zda firma UVR plánuje do budoucna zaměstnat v Lignitu další pracovníky. „To je otázka na vedení firmy,“ dodal jen.

Redakce Hodonínského deníku Rovnost se proto pokoušela spojit s generálním ředitelem UVR Danielem Kraftem. Ten je ale tento týden na dovolené.

S vedením UVR přibližně před měsícem jednala i obec Mikulčice. Jak řekl starosta Jan Helešic, firma na jednání přiblížila své představy o dalším směřování Lignitu. „O příjímání pracovních sil ale generální ředitel nemluvil,“ podotkl Helešic. O rozvoji a dalším směřování areálu Lignitu firma UVR informuje také na svých internetových stránkách www.uvr.cz. „Chceme v areálu po celkové opravě vybudovat ekologické centrum se širokým záběrem působení. Jeho nedílnou součástí bude vývoj a návrh provozu pro zpracování všech druhů odpadů a přípravu materiálů pro rekultivaci dolu po ukončení těžební činnosti,“ informuje o svém hlavním záměru firma na svém webu.

V rozjetí těžby lignitu stále doufají propuštění horníci. „Jeden z mých bývalých kolegů horníků přišel z úřadu práce s informací, že od června má důl fungovat na osmdesát procent,“ uvedl jeden z horníků. Ředitel Úřadu práce v Hodoníně Radek Hořák ale o rozjetí dolu nic neví.

Firma Lignit Hodonín má pravděpodobně ještě z minulosti nesplacený dluh vůči úřadu práce. Podle nyní již bývalého ředitele úřadu Vladimíra Šťávy se jeho výše pohybuje přibližně kolem dvaadvacetimilionů korun. „Za Lignit jsme zaplatili mzdu a odstupné horníkům v době, kdy byla firma v insolvenci. Chovali jsme se podle zákona,“ informoval Šťáva, za jehož šéfování tuto platbu úřad práce řešil. Jak exředitel dodal, Lignit se tak automaticky stal dlužníkem úřadu. Nový šéf hodonínské pracovního úřadu Hořák to nechtěl komentovat. Bývalý spolumajitel Lignitu Hodonín Josef Foltýn odkázal na nového majitele dolu Mír. „Do toho já už nezasahuji,“ řekl jen Foltýn.

Spekulace okolo posledního lignitového dolu na jižní Moravě se šíří už několik let. Drtivá většina horníků ho opustila koncem roku 2009. Reagovali tak na špatnou finanční situaci firmy, od které nedostali několik měsíců zaplaceno. Soud poslal společnost do úpadku v březnu minulého roku. V prosinci Lignit společně s mikulčickým dolem Mír koupila firma UVR Mníšek pod Brdy. Propuštění horníci čekali, jak se nový majitel zachová. Ten dlouho tajil, jaký má s Lignitem záměr. Svoje představy představil až nyní na svých webových stránkách.