Vášně na úterním zastupitelstvu rozpoutal článek Iva Knápka z Nezávislých o tom, že starosta Hodonína plánuje prodej Tespry, jejímž vlastník je město. Tespra se stará o likvidaci odpadů a úklid města i okolí. Autor článku obviňuje ředitelku Tespry, že za peníze společnosti podnikla cestu do Ameriky. To však vedení města i ona odmítají.

„Autor ve svém článku uvádí nepravdy. Nikdo nikdy z vedení města neřekl, že se Tespra bude prodávat. Zastupitelstvu jsme předložili analýzu od společnosti FITE,“ uvedl starosta Hodonína Lubor Šimeček.

Tou chtělo vedení seznámit zastupitele se stavem Tespry a navrhnout možnosti do budoucna. „Chtěli jsme také rozvinout debatu k legislativním změnám, které se v odpadovém hospodářství chystají. Proto si zastupitelé na základě této analýzy měli vše řádně rozmyslet,“ doplnil starosta.

Nezávislí se však ptají, jak se vůbec může stát, že soukromá cesta ředitelky společnosti, která se měla uskutečnit v srpnu, byla placena fakturou vystavenou na Tespru? „Myslíme si, že jasné vysvětlení, určení zodpovědné osoby a kroky k nápravě kontrolních mechanizmů by mělo zaznít především k lidem z Hodonína,“ uvedl v tiskovém prohlášení za Nezávislé zastupitel Igor Taptič.

Starosta ale nyní dokonce zvažuje, že za město podá na Ivo Knápka trestní oznámení. „Bez komentáře,“ vyjádřil se Ivo Knápek do telefonu.

Z jeho článku však vyplývá, že zpracovanou analýzu o Tespře považuje pouze za výtah ze dvou až tří výročních zpráv a daňových přiznání, který nebyl ani odborně zpracovaný.

Nejen jejich osobní názory na možný prodej Tespry se však různí.

Starosta Šimeček se například přiklání k možnosti prodeje. „Byl bych pro částečný odprodej s tím, že by si město mělo zachovat zásadní vliv na ceny sváženého odpadu,“ řekl. Lidovecká místostarostka Anna Matějková by zatím s Tesprou nedělala nic. „Jen je třeba dosadit do vedení schopného manažera, který zvýší efektivitu společnosti,“ domnívá se.

Podobný názor má i předsedkyně okresní KSČM Martina Millerová. „Samozřejmě to bude ještě předmětem diskuze. Už teď ale můžu říct, že jsme rozhodně proti prodeji většinového podílu. Město by se nemělo zbavovat podniku, který pracuje dobře a do kterého navíc už hodně investovalo,“ myslí si. Přesvědčený o tom, že by Tespra měla zůstat zcela ve vlastnictví města, je také sociálně demokratický zastupitel Jiří Janda. „Samozřejmě je to podnik, který má na to, aby vydělával peníze. Především je to však služba pro lidi. Navíc zaměstnává místní. Proto by si jej město mělo nechat,“ zdůraznil Janda. Proto podle něj prodej nepřichází v úvahu.

Podle Zelených by si město mělo společnost prozatím nechat, přesunout sběrný dvůr z města a dobudovat infrastukturu. „Pak je možné, že v horizontu pěti, deseti let by se společnost mohla prodat,“ myslí si jejich hodonínský předseda Vítězslav Krabička.

Kdy se o budoucnosti Tespry bude jednat na zastupitelstvu, se zatím neví. „Ještě jsme se o tom pořádně nebavili v koalici. Musím také přiznat, že jsem chtěl znát názor na tuto věc od opozičních klubů. Je možné, že Tespra zůstane tak, jak je, a že peníze, které do ní bude potřeba investovat, tam dáme,“ řekl. Dodal však, že to nebudou malé peníze. „Jednalo by se řádově o dvacet až třicet milionů korun. Toto by však řešilo až další zastupitelstvo,“ uzavřel.