Do rozhodování o osudu budovy se zapojili zástupci osadního výboru i členové příslušných komisí. Po zvážení různých variant však vyplynulo, že nejvhodnější bude školku prodat. „Město nyní nemá záměry k smysluplnému využití tohoto objektu. Lepší tedy bude, když tam přijde soukromá investice. Pozemek je možné například využít jako plochu pro výstavbu bydlení," sdělil veselský místostarosta Petr Kolář.

Na stavbu nyní odborník zpracovává znalecký posudek, který má určit také vyvolávací cenu v dražbě. Ceny nemovitostí a pozemků se v této městské části obvykle pohybují okolo milionu sedmi set tisíc korun.

Členové milokošťského osadního výboru rozhodnutí o prodeji respektují, avšak doufají, že alespoň část utržených peněz půjde na vytvoření zázemí k přilehlému sportovišti. To by mělo vzniknout v budově, která patří místním chovatelům holubů. „Na jedné straně sportovního areálu mají chovatelé klubovnu, kde se dříve scházeli. Nyní už prostory příliš nevyužívají. Předběžně jsme s nimi jednali a dohodli jsme se, že bychom místo za symbolický pronájem využívali," řekl předseda osadního výboru Tomáš Nekarda. V současné klubovně se podle něj mohou postavit šatny a sklad na sportovní potřeby. „Elektřinu z budovy bychom navíc využili při konání různých akcí, jako jsou tenisové turnaje nebo pálení čarodějnic," doplnil předseda.

Podle místostarosty Koláře vedení města o požadavku osadního výboru ví. „Nejdříve ale bude zapotřebí zvážit naše finanční možnosti. Peníze získané z dražby totiž poputují hlavně na rekonstrukci místní základní školy, jejíž přízemí se promění ve školku," upozornil Kolář.

Náklady na rekonstrukci budoucí mateřinky mají dosáhnout osmi až devíti milionů korun. Práce potrvají od letních prázdnin do konce října. K čemu poslouží první patro někdejší základní školy, zatím není jasné. Zůstat však má ve správě osadního výboru. „Rádi bychom prostor využili k pořádání kulturních akcí, oslav nebo také k zasedání výboru," přiblížil Nekarda. Vzniknout by tam mohla i stálá expozice o historii této městské části.

Tu by zajistil místní sochař Vladimír Groš, který se už delší dobu sběrem historických materiálů o Milokošti zabývá. „Historie této části je určitě zajímavá a zatím není nijak zpracovaná. Prostory nabízejí jedinečnou šanci pár informací shromáždit, navíc by to ani nestálo moc peněz. Myslím, že si to místní zaslouží," řekl Groš.

DOMINIKA FLORIÁNOVÁ