„Koná se to tady už od roku 1982. Tuto tradici založili naši brněnští krajané. Scházíme se, abychom dali holt Cyrilu a Metoději. Celá akce je usměrněna k svátku slovanského písemnictví a kultury. Již desátým rokem přijíždí delegace z Bulharska,“ upozornil tajemník českého Svazu Bulharů Dimitr Christov.

Tentokrát vedl delegaci místopředseda vlády Simeon Djankov, který má podle bulharských zákonů na starosti Bulhary žijící v cizině. „Je mi velkou ctí být tady s vámi na tomto krásném svátku v Mikulčicích. O nichž všichni spolu doufáme, že stanou velmi známým světovým kulturním objektem,“ řekl bulharský ministr.

Počet Bulharů v České republice se odhaduje na deset až dvacet tisíc. Do Mikulčic přijeli Bulhaři nejen z Kladna, Ústí nad Labem, Ostravy nebo Brna, ale i ze Slovenska nebo Rakouska. „Počítáme, že se sejde tak pět set lidí. Rekordní počet byl dva tisíce,“ podotkl Christov.

Ten upozornil na to, že pokud se mikulčické hradiště dostane na seznam světového kulturního dědictví, tak by jich mohlo přijet ještě víc. „Od loňska je v čele UNESCO Bulharka, což je pro nás čest. Tak uvidíme, jestli přispěje k tomu, aby naši bratři Češi a kamarádi z Mikulčic byli konečně uznáni a dostali se do seznamu UNESCO,“ doufá Christov.

Příchozí se mohli dopoledne zúčastnit pravoslavné cyrilometodějské pouti se svatou liturgií na čtvrtém mikulčickém kostele. Po poledni začal společensko kulturní program, v jehož rámci Bulhaři předali Jihomoravskému kraji a Masarykovu muzeu pomník Cyrila a Metodě, který stojí u desátého kostela už tři roky. „Máme tady několik souborů, které ukážou své umění. Bude tu volná zábava. Lidi se pobaví, zatančí si národní lidové tance a zazpívají,“ představil bulharskou zábavu Christov.