Od narození jednoho z nejznámějších moravských malířů Joži Uprky letos uplynulo sto padesát let. Při té příležitosti představila hodonínská Galerie výtvarného umění výstavu jeho maleb, grafik i kreseb.

Slavilo se i v Kněždubu, který k jubileu vydal o Uprkovi knihu, umělce si připomenul i kopec Svatého Antonínka na jehož kapli je od konce srpna Uprkova pamětní deska. V nadcházejících dnech se k oslavám připojí také Hroznová Lhota, nejprve výstavou o týden později pak slavnostním večerem.

„Z původního záměru představit pouze grafiky jsme přešli tématicky k výběru z díla, což nám dává trochu volnější ruku. Výstava Joža Uprka – výběr z díla, představí množství grafik, leptů i řadu akvarelů či olejů. Ve velké míře jde o díla především ze soukromých sbírek, která se ještě nikdy neprezentovala, nebo jen velmi málo a před mnoha lety,“ přiblížila pravnučka Joži Uprky Magdalena Múčková.

Dvaadvacátého října pak čeká Hroznovou Lhotu celodenní slavnostní program, který zahájí krojovaná mše svatá na poděkování za život a dílo Joži Uprky.

O hodinu později se odhalí busta Joži Uprky. Jejím autorem je sochař a pravnuk slavného malíře Jan Benedík, který dostal zadání vytvořit realistickou bustu z bronzu přibližně před rokem. „Kvůli pracovnímu vytížení jsem na ni měl čas spíš přes víkendy. Vzhledem k tomu, že učím na škole, jsem ale při práci využil dvouměsíčních letních prázdnin,“ řekl Benedík.

Přibližně pětatřicetikilová busta je jeho prvotinou v tomto směru. „Na vysoké škole jsme sice nějaké hlavy dělali, velikostně ale byly mnohem menší. To, že jsem ji mohl vytvořit, beru hlavně jako prestižní záležitost,“ svěřil se umělec. Bustu si nechal odlít až v umělecké slévárně Ještědský bronz v Mníšku u Liberce. „Mám na ně od svých kolegů dobré reference a navíc jim stačil poměrně krátký čas na odlití,“ vysvětlil sochař svou volbu.

Měděná busta však nebude tím jediným, co bude v Hroznové Lhotě významného malíře připomínat. Od soboty si všichni zájemci mohou projít také Uprkovu naučnou stezku. „Povede od Kněždubu, přes Hroznovou Lhotu až k základní škole, která se od prvního září po malíři jmenuje,“ sdělil starosta obce Petr Hanák s tím, že autorkou faktografické části o malířově životě se stala Ilona Tunklová z hodonínské Galerie výtvarného umění. „Pro zpracování Uprkova života i jeho vztahu k Hroznové Lhotě jsem využila materiál, který jsme měli k dispozici my, když jsme připravovali výstavu ke stopadesátému výročí,“ uvedla Tunklová. Panely stezky jsou zaměřena na život Uprky i jeho uměleckou tvorbu.