Nejnovější bytové domy vyrostly v Mutěnicích v lokalitě Na Ovčírnách. Loni v červenci tam prošlo kolaudací šestatřicet bytů. „Některé jsou prodané, další rezervované a několik jich nabízíme k prodeji," sdělil za developerskou společnost Euro Home Mutěnice Petr Hlaváček.

Ceny bytů, k nimž náleží i parkovací místa, se pohybují kolem jednoho milionu korun včetně daně. „Mezi největší výhody patří to, že jde o novostavbu a moderní bytový dům. Byty jsou nízkonákladové a mají vlastní lokální plynové topení," upozornil Hlaváček. K většině bytů náleží balkon, ty přízemní mají předzahrádky.

Podle mutěnického starosty Dušana Horáka patří mezi velké přednosti obce dostupnost řady služeb, včetně lékaře, zubaře, lékárny, základní i mateřské školy a bohatý kulturní život. „Důležitou výhodou je, že se nacházíme na dopravním tahu na Brno, s nímž nás propojuje i hromadná doprava. Blízko je také poměrně velký Hodonín," uvedl Horák. Atraktivitu dokládá také dlouhodobým zájmem o čtrnáct obecních jednotek v „učitelské bytovce".

Jak uvedl specializovaný makléř pro Hodonínsko u Realit Gaia Anton Vávra, ještě větší zájem je v Mutěnicích o pozemky pro rodinné domky.

Po nových bytech se téměř zaprášilo v sousedních Dubňanech, kde z bývalého hornického učiliště vzniklo sedmadvacet jednotek v pasivním standardu. Podle jejich prodejců jsou výhodou především minimální náklady na vytápění, moderní vnitřní prostředí a vysoký uživatelský komfort. „Zůstal nám na prodej už jen poslední," řekla Monika Škodíková z dubňanské společnosti Úsporné bydlení. Zájem o tuto novinku měli nejen lidé z Dubňan či Kyjovska. „Několik majitelů máme dokonce z ostatních zemí Evropy," doplnila Škodíková.

Nový bytový dům v Mutěnicích se šestatřiceti byty.

Vávra soudí, že na špičce bytové poptávky na Hodonínsku jsou ratíškovické domy Za Hájenkou. „Jde o velice vyhledávanou a žádoucí lokalitu," sdělil makléř. To potvrdil i tamní místostarosta Radim Šťastný. Obec v této lokalitě vlastní v bytových domech družstva Rabyd šest jednotek. „Po celý rok k nám přicházejí žádosti o pronájem," přiblížil místostarosta.

Ratíškovická radnice má v současnosti dvaadvacet bytů, a to jak u hájenky, tak u školy a v bývalé jídelně. Další výstavba bude muset počkat až na dokončení nového kulturního domu. „Spíše uvažujeme o malometrážních bytech, které by byly startovací například pro mladé lidi. Postavili by si vlastní dům či si koupili jiné stabilnější bydlení," nastínil plány Šťastný s tím, že obci chybí lokalita pro stavbu rodinných domů.

Podobná situace panuje v Mutěnicích. „Obec nevlastní pozemky, na kterých by dnes mohla vyrůst řadová zástavba. Nyní máme rozjednané dvě oblasti, kde se s majiteli chceme domluvit na výkupu pozemků, abychom je mohli nabídnout pro výstavbu rodinných domků," dodal Horák. Podle něj jde o území po levé straně silnice ve směru z Hodonína do Brna před současnou zástavbou a za ní.