Nejen, že ji vyrobí, ale sama si nakreslí i vzor, zvaný podvinek. Kromě toho se čilá žena věnuje fotografování a pletení košíků. To vše doplňuje paličkovanou krajkou. Do neděle čtvrtého května byly její výtvory k vidění v obřadní síni Obecního úřadu v Blatnici pod Svatým Antonínkem.

„K paličkování mě asi dovedla jedna z mých pacientek, když mi dárkem dala dečku z paličkované krajky. Maminka mi tehdy vysvětlila, že je to velká vzácnost. Čas jsem našla až v důchodu a také trvalo, než jsem objevila učitelku – krajkářku Marii Vránovou, ke které chodím dosud,“ vzpomněla Jarmila Popelářová.

Před více než třemi roky přitom neviděla ani paličky. Od té doby ale dokázala uspořádat dvě samostatné výstavy. „Úplné začátky paličkování byly náročné. Je to obtížná technika a nikdy předtím jsem nepaličkovala. Musím se soustředit a věnovat tomu čas,“ říká. V posledním roce také tvoří společenské šaty spolu se švadlenou Irenou Kučerovou. „Zjistila jsem, že paličkovanou krajkou se dá spoustu věcí vyjádřit. To se mi na tom také nejvíc líbí, že si krajku vytvořím od návrhu až do konečné podoby,“ sděluje Popelářová, která paličkuje někdy až deset hodin denně.
Na Moravu ji táhnou kořeny předků. Maminka je rodačkou z Blatnice pod Svatým Antonínkem.