Nyní jsou klienti hodonínského domova se zvláštním režimem i domova seniorů rozmístění po jiných zařízeních na jižní Moravě, případně zůstávají v péči svých rodin. Za klienty tak často dojíždějí i zaměstnanci S-centra. Nejen tento problém mělo vyřešit vytvoření detašovaného pracoviště. Jeho umístění v bývalé policejní a nyní soukromé ubytovně na opačné straně Hodonína však padlo. „Na Koupelní to neprošlo, protože není v obytné zóně určené pro celoroční obývání. Je to jen ubytovna na občasné přespání,“ sdělil ředitel S-centra Václav Polách.

Zároveň ale uvedl, že začalo jednání s nemocnicemi v Břeclavi a Kyjově. Budou pokračovat už na začátku příštího týdne. „Bude se tam projednávat, jestli jsou schopní nám uvolnit nějaká lůžka. Ještě se ale bude muset řešit také potřeba rezerv pro případ pandemie. I tak to vypadá velice nadějně, že bychom mohli pokračovat ve službě. Samozřejmě se budu snažit ukořistit co nejvíc lůžek,“ přiblížil Polách s tím, že jeho nástin počítá s desítkami lůžek.

Dokonce až čtyřiceti či padesáti. „Pokud by se nám to podařilo v obou místech. Tím pádem bychom opět naplnili kapacitu, byť trochu omezenou, pro potřeby hodonínského regionu na zvláštní režim a zároveň bychom tak zachránili pro nás mnoho zaměstnanců. V kyjovském Domově Horizont už mám pro naše klienty devatenáct lůžek,“ vysvětlil ředitel S-centra, které mělo před tornádem zhruba 140 uživatelů.

Nové prostory pro klienty hodonínského S-centra se snaží najít také krajská radní pro oblast sociální a rodinné politiky Jana Leitnerová. V současnosti se podle ní jedná především o možnostech v Kyjově, Břeclavi a samozřejmě v Hodoníně. „Ten by byl ideální. Nabízí se nějaké možnosti a ty se také prověřují. Jedná se o pohodlnější variantu,“ sdělila radní s tím, že souběžně také řeší projekty na opravu a přebudování S-centra. „Aby odpovídalo materiálně-technickým standardům. Bylo pro klienty komfortnější,“ přiblížila Leitnerová.

Zároveň připomněla, že klienti i v současnosti mají zajištěné pohodlí, na čemž se podílí i zaměstnanci S-centra, kteří dojíždějí za svými klienty. Jak uvedl Jan Hanáček, ředitel kyjovského Domova Horizont, kde získalo azyl devatenáct uživatelů z hodonínských Písku, tak někteří na novém místě i pookřáli. „Vyčlenili jsme jim tak zvanou bývalou školu, kde jsme měli předtím dílny. A opravdu, někteří, jak se dostali do nového prostředí, tak okřáli. Navíc nejsou jako dřív v pokojích po jednom, ale po čtyřech, takže mají větší šrumec. Navíc jsou v poloze, z níž vidí okny na hřiště, kde se pořád něco děje,“ přiblížil některé výhody Hanáček.

Jednání v příštím týdnu za účasti zástupců nemocnic v Kyjově a Břeclavi potvrdil i mluvčí kyjovské nemocnice Filip Zdražil. „Jednání by se měla týkat hledání možností řešení, variant a jejich podmínek,“ uvedl mluvčí.

Už předtím se pro uživatele S-centra ukázaly jako nedostačující prostory nemocnice v Hodoníně. „Nemůžeme umístit tyto klienty a tento druh péče, protože sama naše nemocnice praská ve švech. Teď se u nás vrací do normálu zdravotní péče,“ reagoval ředitel Nemocnice TGM Antonín Tesařík.

Poukázal především na tamní situaci s oddělením ošetřovatelské péče, jehož klienti byli kvůli pandemické reorganizaci dočasně na stanici Interna muži a ještě tam zůstávají. „Budeme je ale postupně vracet na oddělení ošetřovatelské péče, potřebujeme totiž, aby fungovala interna. Navíc i zdravotní pojišťovny skončily s kompenzacemi v rámci úhradové vyhlášky, takže musíme naběhnout do normálního provozu. Nemáme kapacitu na to, abychom klienty S-centra převzali, i když bychom velmi rádi pomohli,“ uvedl ředitel hodonínské nemocnice.