Někdejší první ženu radnice nominovala nezávislá komise za podporu výstavby logistického centra v hodonínské části Nesyt za sedmadvacet milionů korun. „Podpora nápadu postavit u Hodonína obří překladiště je ekologicky nepřijatelné. Znamenalo by to propojit Moravu a Dunaj kanálem délky asi pětačtyřiceti kilometrů a zničit tak kvalitní zemědělskou půdu a cenné části přírody," sdělil koordinátor ankety Miroslav Patrik z ochranářského sdružení Dětí Země Brno.

Podle Grauové nominace odráží především úzce zaměřený pohled kritiků projektu. „A to navíc poměrně špatně zacílený, neboť v tomto případě nejde o mé rozhodnutí, ale o většinový názor zastupitelstva. Myšlenku zcela zjevně nezavrhlo ani současné vedení," reagovala exstarostka s tím, že její osobní názor na tento záměr je naprosto odlišný než kritiků. „Především proto, že podle dostupných informací by našemu regionu z ekologického hlediska naopak prospěl. Vodní kanál by pomohl zadržet vodu v území, a tím pomohl překonávat období sucha, které je v posledních letech začínající hrozbou pro obyvatele, zemědělce," uvedla současná zastupitelka.

Jihomoravským protikandidátem bývalé starostky je hejtman Michal Hašek. Tomu kladou ekologové k tíži podporu spalovny v Brně a návrh na výstavbu jejího třetího kotle. „Desetiletý plán odpadového hospodářství kraje počítá s vyšším spalováním odpadů namísto rozšíření jejich recyklace, což je ekologicky nevhodné. Přicházíme tak o cenné suroviny," osvětlil Patrik.

Hašek oponoval tím, že jako hejtman nemá v kompetenci životní prostředí a o koncepci odpadového hospodářství rozhodlo krajské zastupitelstvo. „Nominace ukazuje, že je politickým kladivem na ty, kteří nejsou podle názoru nikým nevolené entity dostatečně zelení. Nominaci beru s nadsázkou jako zelený dárek k narozeninám," vyjádřil se sociálnědemokra¬tický politik, který uplynulou neděli oslavil čtyřicátiny.

Grauová i Hašek jsou i mezi dvanáctkou celorepublikových finalistů. V té je doplňují jeden starosta, dva úředníci, dva podnikatelé a pět ministrů životního prostředí, zdravotnictví, dopravy a místního rozvoje. Loňského Ropáka obhajuje šéf resortu průmyslu a obchodu Jan Mládek. Kromě vítěze hlasování za antiekologický čin vyhlásí v pátek v Brně také nositele titulu Zelená perla, který se týká nezelených výroků.

I tady má hodonínský okres svého zástupce ve finále. Je jím senátor za Veselsko a majitel loterijní skupiny Ivo Valenta. Komise vybrala mezi osmnáctku finalistů jeho citát z únorových Parlamentních listů. „Náklonnosti české i evropské legislativy k ekologickým hnutím nicméně začali zneužívat také takzvaní ekoteroristé, kteří si na účelovém blokování často velmi prospěšné infrastruktury postavili lukrativní byznys," zní Valentův výrok. "Uvedená nominace mne těší a je pro mne další motivací k tomu, abych se o aktivity a především zdroje financování některých aktivistů, pseudoekologů a jejich podivných projektů i nadále zajímal," dodal pro Hodonínský deník Rovnost Valenta.

V této kategorii obhajuje primát prezident Miloš Zeman.