„Jako lékař by proto mohl sloužit ve zkráceném režimu, ať už v kyjovské nemocnici nebo na Slovensku,“ sdělila mluvčí Nemocnice Kyjov Veronika Hollerová.

Maruška stál v čele zdejšího oddělení třináct let. Coby absolvent Lékařské fakulty Univerzity Komenského v Bratislavě nastoupil v Kyjově jako zástupce tehdejšího primáře v květnu 2004. „Přišel se zkušenostmi z ambulance onkogynekologie a ambulance pro riziková a patologická těhotenství,“ připomněla mluvčí.

Nový primář gynekologicko-porodnického oddělení v Kyjově Pavel Kostka.
Porodnici v Kyjově vede nový primář. Chce lepší spolupráci s ambulantními lékaři

Kromě začátku na Slovensku, pokračoval ve vzdělávání i studijními pobyty jak v zahraničí, tak například na specializovaných pracovištích v Praze na Homolce, Novém Jičíně nebo v Ostravě. „Medicína se rychle rozvíjí, když přijdete s nějakými vědomostmi, nevystačíte s nimi dlouho. Od studií jsem měl zájem se v oboru vzdělávat. I proto se nám podařilo zařadit nové odvážnější trendy v operativě, a to i díky přístrojovému vybavení pracoviště,“ upozornil Maruška.

Snažil se také o přebudování porodních sálů. Nákladná modernizace celého nemocničního pavilonu ale zatím čeká na své zahájení. Přesto v Kyjově stále rodí stovky žen, některé i opakovaně. Za loňský rok tady absolvovaly 833 porodů. „Sledujeme různé faktory v péči o ženy, počet císařských řezů, počet operačních porodů, poranění při porodu a další. Vybavili jsme porodní sály moderními plně polohovatelnými lůžky, navýšili jsme počet kardiotokografů, které sledují nejen stav dítěte, ale i matky, pořídili jsme centrální monitor nebo ultrazvukový přístroj s vysokou mírou rozlišení, možností 3D a 4D snímků přímo na ambulanci porodního sálu,“ přiblížil Maruška, který byl primářem do konce letošního října. Za své funkční období vyškolil devět lékařů s plnou specializovanou atestací z oboru gynekologie a porodnictví. „Další lékaři mají základní kmen a jsou v přípravě,“ podotkla mluvčí.

Akutní císařský řez

A právě na bedrech lékařů je zajištění bezpečnosti a zdraví pro ženu i dítě a vypořádání se s rizikem spojeným s porodem, které může nastat kdykoliv. „Uvedu příklad akutního císařského řezu, kdy jsme díky naší péči a odbornému přístupu pracoviště ARO v Kyjově za dramatických okolností zachránili matku. I přes komplikace díky našemu správnému přístupu porodila i po letech zdravé dítě,“ uvedl bývalý primář. „Oproti nemilosrdným statistikám v České republice nezemřela v Kyjově za uplynulých dvacet let žádná rodička,“ připomněla Hollerová.

Petrovský chovatel a vystavovatel Jan Oselka.
Exotickým ptákům se věnuje šedesát let. Nadšenec z Petrova navázal na otce

Jak dodává, dnes už bývalý primář, bude mít na Moravu vždy krásné vzpomínky. „Nejen profesně. Za těch téměř dvacet let jsem tady víc než doma. Potkal jsem zde velmi mnoho milých a příjemných lidí, kteří přáteli zůstanou po zbytek mého života,“ dodal Maruška.

Novým primářem kyjovského gynekologicko-porodnického oddělení je od začátku listopadu Pavel Kostka.