Sladké letní ovocné pokušení přivedlo jednoho z organizátorů na myšlenku uspořádat v polovině srpna v rámci tradičních Bzeneckých slavností recesistickou soutěž v jeho pojídání.

Celých dvě stě kilo sladkých voňavých melounů čekalo pak na celkem čtrnáct soutěžících, kteří se v sobotu 15. srpna nechali zlákat lákavou výhrou. „ Deset nejlepších, kteří během jedné minuty spořádají nejvíce gramů melounu, získá od Města Bzence dvě vstupenky na večerní program v zámeckém parku,“ řekl moderátor netradičně-tradiční akce Jan Škoda.

Pokořit tři roky starý rekord, tedy kilo a čtvrt melounové hmoty spořádané za jednu minutu, usedlo pak za stůl sedm dětí do patnácti let a sedm dospělých. Ohňová show, koncert skupiny Generace a herec Martin Zounar byl pro některé účastníky tak velkým lákadlem, že se hltáním melounů doslova zakuckali.

Vítězem kvalifikace se nakonec v dětské kategorii stal sedmiletý Honzík, který melounu spořádal za minutu rovných dvě stě čtyřicet gramů. „Už jsem i po obědě. A až se mi bude chtít čůrat, půjdu asi někam za maringotky,“ usmál se syn kolotočářů, který vyhrál rodičům lístky na večer.

„Já rád jím a obědvat taky budu,“ podivil se ještě nad otázkou, jestli se mu teď do bříška plného melounů vejde ještě vůbec něco jiného.

To v dospělácké kategorii, do které hostesky nalákaly mezi diváky sedm mužů i žen, si před jejím započetím hodně věřil devětatřicetiletý Tomáš.

I když v Ostravě melouny mají také, přijel prý speciálně na tuto soutěž a jak jinak, než vyhrát. „Manželka je spokojená. Sice jsem skončil až třetí, ale lístky mám v kapse,“ radoval se po spořádání necelého půl kila nakrájených melounů.

Vítězem kvalifikace se stal s rovným kilogramem spořádané voňavé dužiny Břeťa, který přijel do Bzence o druhém srpnovém víkendu na pozvání ke svým příbuzným. „Večer samozřejmě na program do zámeckého parku vezmu svou přítelkyni Helču,“ usmál se spokojeně vítěz a otřel si z úst melounová jádra.

Večerní show, moderovaná také hercem Martinem Zounarem a Petrem Martinákem, diváky přímo nadchla. Melounového finále ve dvacet hodin se však zúčastnila už jen dospělácká část.

Rekord z roku 2006 však ani přes veškerou snahu překonán na Bzeneckých slavnostech nebyl. „Vítězem se s téměř sedmi sty spořádanými gramy melounu stal Bředa Sobek. Na druhém místě se umístila Michala Flaková se šesti sty dvaceti čtyřmi gramy. Bronz si odnáší Ostravák Tomáš Prošek, který za jednu minutu snědl pět set osmdesát sedm gramů melounové dužiny,“ upřesnil finální výsledkovou listinu závodu v pojídání melounů organizátor a moderátor v jedné osobě Jan Škoda.