Kapli na konci druhé světové války vyhodili do vzduchu ustupující Němci, mohla totiž sloužit jako pozorovatelna. Od té doby její zbytky pomalu chátrají. Zbylé zdivo je však stále natolik pevné, že nová stavba na něm může vyrůst.

Nyní se čeká na podpis pod smlouvou mezi městem a společností. „Smlouvu připravujeme, mohli bychom ji podepsat příští týden. Chceme, aby se s pracemi začalo ještě letos, je ale ještě potřeba připravit časový plán," řekl bzenecký starosta Pavel Čejka. Za příznivého počasí by se pracovalo i po celou zimu. Termín dokončení je konec roku 2017.

Bzenec vyhlásil i sbírku na opravu kaple. Zatím příspěvky rostly jen velmi opatrně. Bzenčané totiž čekali, až bude stavba potvrzená. V padesátých letech totiž už město dvakrát na obnovu kaple vybíralo, peníze ale nakonec skončily jinde, pravděpodobně v opravách náměstí či ve výstavbě kanalizace.

Na úpravě okolí posvátné stavby spolupracuje město se Zámeckým vinařstvím Bzenec. To si vzalo na starost rekonstrukci jedné z nejstarších viničních tratí v České republice, která se v místě nachází. „Vloni jsme celou plochu, o kterou se desítky let nikdo nestaral, vyčistili od náletových dřevin, zrekonstruovali terasy, původní studnu, vrátili splavenou půdu do původních míst a oseli směsí trav, typických pro Bzenecko. Letos jsme vysadili révu vinnou. Podařilo se nám zajistit velmi staré středoevropské odrůdy a také odrůdy typické pro tuto oblast," sdělil ředitel vinařství Bořek Svoboda.

Celý kopec bude podle Svobody rozdělený na část pro ochutnávku vín, naučnou stezku s ukázkou pěstování historických i současných odrůd vinné révy a dále zážitkovou, odpočinkovou a výrobní část. Znovuobrozená kaple by pak sloužila pro kulturní a duchovní vyžití.

Na využití naučné stezky se těší členové Klubu českých turistů. „Do Bzence nyní moc nechodíme, ale na novou naučnou stezku se určitě přijdeme podívat," řekl předseda vřesovického odboru klubu Miroslav Vaculík.