Na bzeneckou radnici se dalo dostat dvěma způsoby. Zezadu přijít skrze velká vrata, zepředu hlavním vchodem. Tomu je teď však konec. „Dveře jsme zabezpečili elektronickým zámkem, návštěvníky úřadu pouští pracovnice na informacích. Vrata zamykáme," řekl bzenecký starosta Pavel Čejka.

Nevhodnému chování na bzenecké radnici holdují převážně ti stejní lidé. Obsluha dveří je zná a pokud si přejí na úřadě něco vyřídit, je vždy přítomný tajemník města, místostarosta nebo někdo další z vedení. „Pracovníci úřadu jsou v kancelářích sami a člověk nikdy neví, co takoví návštěvníci mohou udělat," doplnil Čejka. Bzenec navíc nemá městskou policii. Přitom se ale ve zhruba stejně velkém Vracově, který leží jen několik kilometrů vedle, starají o bezpečnost dva strážníci.

Vracovská radnice se s nepokojnými obyvateli na úřadech obvykle potýkat nemusí. Za poslední léta se objevil pouze jeden případ. „Asi dva či tři roky zpátky sem přišel obyvatel Bzence, který tady po nějakou dobu žil s přítelkyní. Vrátil se z nápravného zařízení. Dožadoval se bydlení a měl i další požadavky. Městská policie dorazila za několik minut a problém vyřešila. Za posledních šest let si žádný jiný incident nepamatuji," sdělil vracovský starosta Jaromír Repík.

Pokud by se opět objevil problémový návštěvník, úředníci mohou opět počítat s pomocí strážníků. Ti sídlí v areálu Veřejně prospěšných služeb a mají služební auto, u radnice mohou být za několik minut.

S neurvalými lidmi mají problémy i ve větších městech. I když jen částečně. „K fyzickému napadení úředníka v poslední době nedošlo. Setkáváme se pouze se slovními útoky," sdělil místostarosta Veselí nad Moravou Petr Kolařík. Dodal, že veselští úředníci zatím žádný požadavek na zvýšení bezpečnosti nepodali, město tak o dílčích opatřeních zatím neuvažuje.

Agresivní návštěvník se čas od času objeví i v Kyjově. Město ale nevede přímou evidenci, nelze tak proto stanovit, jak jsou tyto případy časté. Hodonín je zatím v klidu. „K útoku na úředníka v posledním roce naštěstí nedošlo," vyjádřila se mluvčí hodonínské radnice Hana Rakusová.

Zcela jiná situace vládne na úřadech práce. Za loňský rok zaznamenali jejich pracovníci téměř čtyři sta napadení. Za letošní první čtvrtletí je to zatím pětašedesát. Většinou se jedná jen o slovní útoky. Ve třinácti případech ale klienti úřadu práce poškodili majetek a ve čtrnácti případech šlo o fyzické napadení.

Nejčastěji byli loni na ráně úředníci v Moravskoslezském kraji s 209 útoky. Jihomoravský kraj byl až třetí se čtyřiatřiceti případy. „Výsledkem je mnohdy zbytečný odchod kvalifikovaných zaměstnanců, kteří už nechtějí, a ani nemohou, snášet trvalé napětí a stres na pracovišti. A právě v souvislosti s rostoucím počtem útoků, i těch fyzických, přijímáme postupně další bezpečnostní opatření, která mají doplnit ta stávající," sdělila generální ředitelka úřadu práce Kateřina Sadílková. Opatření zahrnují například SOS tlačítka, kamery, ostrahu nebo pravidelné návštěvy městské i státní policie.