„Se Bzencem spolupracujeme při výuce na naší pobočce v Uherském Hradišti. Spolupráce s vyšší odbornou školou se osvědčila a toto je její další prohloubení,“ řekl za technologickou fakultu zlínské univerzity Lubomír Odehnal. Budoucí bzenecké obory se zatím vyučují právě v Uherském Hradišti.
„Půjde o technologické obory. Jeden se zaměřením na ekonomiku a řízení v gastronomii a turismu a druhý se zaměřením na konzervaci potravin,“ informoval zástupce ředitele bzenecké vyšší odborné školy Ludvík Kostelanský. Většina výuky bude situovaná do budovy v Těmické ulici, kde je také ubytovací kapacita pro dojíždějící.

Na první obor plánuje škola v nejbližším školním roce přijmout více než šedesát maturantů, na druhý obor přibližně třicet. Letos ještě nebudou přijímací zkoušky, škola si vybere podle prospěchu zájemců.

Univerzita vytlačí vyšší školu

„Myslím, že je to přirozený vývoj. Už tady máme vyšší odbornou školu a bakalářské studium je další stupeň, který ji, předpokládám, v horizontu deseti let úplně nahradí,“ myslí si Kostelanský.

Ve všech předmětech budou přednášet profesoři Univerzity Tomáše Bati, kteří budou pravidelně do Bzence dojíždět. Výhledově by mohly údajně přejít ze Zlína či Hradiště i magisterské programy.

„Zatím je předčasné hovořit o budoucnosti. Nejprve počkáme, jak se zaběhnou první dva bakalářské obory a pak uvidíme,“ nevyloučil další prohloubení spolupráce Odehnal.

Město nové možnosti studia vítá. „Bzenec byl vždy spojován s vinařstvím či zeleninou, ale v posledních letech se k těmto pojmům přidává i školství. Možnost vysokoškolského studia jméno města ještě povýší. Stáváme se díky rozvinutému školství také městem mladých,“ vyzdvihl starosta Bzence Pavel Čejka.

Ve městě funguje velká základní škola, do které dojíždí i děti z okolí. Kromě vyšší a střední odborné školy, při které bude existovat i pobočka Univerzity Tomáše Bati, nabízí Bzenec i lesnické učiliště. To kromě klasických oborů nabízí nově také umělecký řezbářský obor, který jinak lze studovat nejblíže až na Přerovsku.