Slavnostní křest zahajuje státní hymna České republiky, poté pokračuje proslovem bzenecký starosta Pavel Čejka. „Jsem rád, že zde dnes můžeme stát a kochat se pohledem na naši novou kapličku,“ uvádí starosta.

Ve své řeči se věnuje její historii. „Kapli v roce 1915 zasáhl blesk, který zapálil střechu. Opravdová pohroma ale přišla až s koncem války, kdy ji vybombardovali ustupující Němci,“ informuje Čejka, který je přesvědčený, že k obnově kaple přispěla síla „shůry“.

„Nejprve jsme prohledávali okolí a hrozilo, že najdeme nevybuchlou munici. Nikomu se ale nic nestalo,“ popisuje starosta.

V úvodním slovu ho dále následují významní hosté, mezi něž patří například senátorka a starostka Ratíškovic Anna Hubáčková či olomoucký emeritní biskup Josef Hrdlička. Ten dal kapli i slavnostní požehnání.

Vzhled Kaple chválí například jeden z přihlížejících Petr Novotný. „Vypadá nádherně. Určitě sem budeme chodit na túry mnohem častěji,“ usmívá se.

Kolem jedenácté hodiny se všichni přesouvají na tamní náměstí Míru, kde pořadatelé připravili bohatý kulturní program. Na pódiu vystupuje například dětský pěvecký sbor Šmoulové ze základní školy ve Bzenci, flétnový soubor Quartettino, cimbálová muzika Friška či Oskoruša.

Akci si pochvaluje například Ingrid Jašková z Liberce, která do Bzence přijela za kamarády. „Je to příjemná oslava významného dne pro Bzenčany,“ říká, zatímco si vychutnává grilovanou klobásu z blízkého stánku.

Výstavba Kaple svatého Floriána a Šebestiána začala v březnu a trvala do listopadu minulého roku. Celkové náklady na obnovu kaple dosahují šestnácti milionů korun. Většinu částky pokrylo město, na výstavbu však přispívali i lidé.

Stavební úpravy okolí Kaple však ještě u konce nejsou. Na kopci by měly vyrůst ještě schody či nové lavičky. „Chceme tam časem pořádat i různé výstavy a folklorní akce,“ doplňuje na závěr bzenecký starosta.