Takový obrázek bude k vidění ve Bzenci opět po necelých třech měsících. Místní znovu zablokují přechod pro chodce. Poprvé se tak stalo 23. června a podle organizátorů protest nesplnil účel, proto ho zopakují v pondělí 15. září. Důvod je stále stejný: neúměrně zvýšený dopravní ruch. Přes Bzenec vedou dvě objížďky. Jedna z nich ovšem skončí už tři dny po blokádě.

„Objížďka Petrova končí, ale bučovická zůstává. Právě druhá jmenovaná vede do Bzence mnohem větší počet aut,“ upozornila jedna z organizátorek Blažena Gillíková.

Místní tak nevidí žádný rozpor v tom, že zablokují dopravu jen tři dny před tím, než nastane její zlepšení. Jejich cílem totiž není jen znovu upozornit na neúměrně vysokou dopravu či její hlučnost.

„Když poslanec Ohlídal psal na kraj, dostal odpověď, že město dostane kompenzace škod či dopadů způsobených objížďkou. Protože tomu moc nevěříme, děláme protest i proto, abychom tento slib připomněli,“ dodala Gillíková. Ta poukázala i na zhoršování stavu nové silnice či zvyšující se počet nehod. Podle policistů je při zvýšené frekvenci aut vyšší počet nehod pochopitelný. Čísla za poslední měsíce tento fakt potvrzují.

„Za posledních šest měsíců bylo ve Bzenci devatenáct nehod, za stejné období loňského roku sedm,“ řekl František Vaďura z dopravní policie. Ten ale dodal, že v roce 2005 to bylo nehod šestadvacet, rok předtím dokonce třicet. V tu dobu ovšem vedla přes Bzenec pro změnu objížďka Buchlovic. I policisté už se na pondělní akci připravují. V devět hodin začnou místní chodit po přechodu tam a zpět a bude potřeba situaci hlídat.

„Opatření z naší strany budou přibližně stejná jako posledně. Budeme se snažit jen dohlížet na poklidný průběh,“ informoval mluvčí hodonínské policie Petr Zámečník.

Účast přislíbili i zástupci parlamentu či kraje. Právě kraj obě objížďky před časem schvaloval a na něj se lidé zlobí nejvíce, přestože se pokusil zmírnit dopady aut jejich svedením na náhradní trasy.

„Budu tam. Protest potrvá přibližně hodinu, takže bude možné si s lidmi promluvit,“ potvrdil krajský radní odpovědný za resort dopravy Jaroslav Pospíšil.