Jeden z největších ptáků u nás čáp bílý se chystá do teplých krajin. Od letošního března dělaly skupinky radost lidem na Strážnicku. Vyskytovaly se často na polích poblíž cest. Dokonce jsou zvyklí i na fotografování.

„Letos nejsou zatím známy ještě přesné počty čápa bílého, ale určitě jich bylo víc než dvacet. Co se týče mláďat, byl letos velmi dobrý rok,“ řekl ornitolog Karel Šimeček.

Podle něj se narodili jednomu páru čtyři mladí čápi. Dlouhodobý průměr jsou dvě až tři mláďata na jeden pár.

Na přelomu měsíců července a srpna se čápi chystají do teplých krajin, kde přezimují a potom se opět vrátí do svých hnízd na Strážnicku.
„Mají dvě trasy, často ale odlétají do rovníkové Afriky a hodně se jich z Jihoafrické republiky vrací zpátky na své původní hnízdiště, pokud ho nezničil déšť nebo lidé,“ vysvětlil Šimeček. Tvrdí, že jejich návrat je v podstatě pravidelný.

Čáp se vrací do hnízda rodičů

Páry se vrací do hnízdiště svých rodičů, kde se narodí mladí čápi. V druhé polovině července už jsou mláďata schopná vyletět z hnízda a jsou k vidění na polích. Tam hledají potravu, například kobylky nebo myši. Skupinky v okolí Strážnice nejsou podle ornitologů velké a výjimečné.

„Jižněji v Evropě jsou k vidění až hejna několik stovek čápů pohromadě,“ uvedl ornitolog.

Čápi si svá hnízda staví i v blízkosti lidí, na starých komínech nebo střechách. Ve Strážnici dokonce žije čáp s poraněným křídlem a už čtyři roky neodlétá ani přes zimu.

„Je to taková rarita, že dokáže přečkat i v našich podmínkách,“ dodal Karel Šimeček.