Nad tůněmi je vysázených tři a půl tisíce stromů a keřů. Kolem má být ještě trávník s řadou kvetoucích druhů. U lokality navíc vede nová sedm set metrů dlouhá cesta, která se má napojit na stávající polní trasu na Mutěnice.

Vše má být hotové do konce tohoto roku, a to v režii Státního pozemkového úřadu. Ten na biocentrum získal peníze z Evropské unie.

Po dokončení nový přírodní komplex dostane pod křídla obec Čejč. Ta se navíc podílela i na přípravě projektů a vyřízení nezbytných povolení.

„Nové biocentrum má mít význam nejen ekologický se zvýšením biodiverzity, vytvořením vhodného prostředí pro rostliny a živočichy a s tím, že se ve zdejší krajině zadrží z Čejčského potoka část vody, aby hned neodtekla pryč. A samozřejmě lidé tady získají místo pro relaxaci, procházky a trávení volného času,“ sdělil čejčský starosta Jan Koutný.

Jak název Biocentrum Pod Dráhou napovídá, lokalita s novou výsadbou a tůněmi se nachází mezi Čejčským potokem a železniční tratí, která z Čejče směřuje na Mutěnice.

VIDĚLI JSTE? Vlak z roku 1956 se proháněl mezi Kyjovem a Bzencem, konkuroval i hokeji

Lokomotiva z padesátých let projížděla mezi Kyjovem a Bzencem. | Video: Deník/Petr Turek