Kdo se chce dovědět více o židovském společenství v Čejči před jeho likvidací nacisty, může využít QR kódu u pamětní desky.

V obci, která má v současnosti téměř třináct set obyvatel, žila v první polovině okupace téměř padesátičlenná židovská komunita. „Zmapováno máme devětačtyřicet jmen. Všichni do jednoho byli v roce 1943 odvedeni do transportu a koncentračních táborů. Přežilo jen šest lidí,“ přiblížil čejčský starosta Jan Koutný.

Nově otevřená restaurace Na radnici s více než stoletou tradicí znovu vítá své hosty.
Legendární restaurace Na radnici v Hodoníně po letech otevřela. Podívejte se

Upozornil, že nešlo jen o čejčské rodáky. Část se do obce přesunula třeba z nedalekého Hodonína, kde v té době měli Židé na příkaz nacistů zakázáno přebývat.

Starosta také připomněl, že odhalení pamětní desky uzavřelo roční projekt Zmizelí sousedé. „Loni uplynulo osmdesát let od transportu těchto našich obyvatel do koncentračních táborů. Jejich osudy jsme si připomínali po celý rok,“ uvedl Koutný s tím, že první akcí bylo loni na konci ledna multináboženské setkání v čejském kostele.

Demolice poničeného psího útulku v Hodoníně poslední čtvrtek roku 2024.
VIDEO: Útulek pro psy v Hodoníně? Začalo bourání torza, nový má být na podzim

Stalo se tak za účasti zástupců katolické církve, Československé církve husitské, židovské obce i vnučky jednoho z přeživších holocaust. Následovaly výstavy ve škole. Žáci se o tématu dověděli více i ve vyučování.

V neděli odhalená novinka má ještě jeden přesah. Součástí pamětní desky je totiž zmiňovaný QR kód. Ten příchozí pomocí chytrých telefonů a tabletů s čtečkou přenese na webovou stránku obsahující jména všech židovských občanů. Navíc informace o jejich životech plánuje vedení obce postupně rozšiřovat.

Stará kotelna se zásobníky na uhlí v areálu hodonínské nemocnice.
VIDEO: Hodonínská nemocnice chystá tlustou čáru za uhlím, demolici kotelny

Vstup do školy nastupující generaci připomíná vedle tragických osudů nacisty vyvražděných židovských občanů Čejči, už dřívějška také čejské rodáky, kteří proti Hitlerovi bojovali v zahraničním odboji, a to piloty Františka Masaříka a Františka Vindiše.