Degustace a hodnocení destilátů se uskutečnilo už čtvrtého prosince. Pět komisí hodnotilo vůni a chuť. Maximálně mohli soutěžící získat padesát bodů. „Šampionem pálenek se stal Jaroslav Ondroušek z Hovoran se svou hruškovicí. Získal krásných téměř třiačtyřicet bodů," uvedl Kučera.

Z prvního místa za nejlepší přihlášený likér se těšil Jiří Kazaň z Kyjova. Porotu oslovilo jeho mandlové amaretto.

Se svou meruňkovicí zabodoval také Michal Ševela. Obsadil třetí místo. „Myslím, že degustátory zaujala svým mandlovým nádechem," zamyslel se Ševela, který košt předloni dokonce vyhrál.

Tehdy se mu zadařilo s trnkovicí. „Příští rok se zúčastním určitě zase, ale budu muset přihlásit nějaký starší ročník, protože jsem kvůli špatné úrodě žádnou kořalku letos nepálil," dodal Ševela.

Kdo nechtěl nebo nemohl ochutnat to nejlepší, co se z pálenek nabízí, nemusel zoufat. Vybírat mohl z vánočního cukroví či pomazánek, od každého po deseti vzorcích. „Jsem tady dnes pouze jako doprovod, ale líbí se mi tady. Je tu krásná předvánoční atmosféra. A moje děti cukroví prostě neodolaly," smála se návštěvnice Helena Čepilová. Jejímu malému synovi nejvíce chutnaly sladkosti ve tvaru malinových kytiček a čokoládové hvězdičky.

Starší děti mohly vyrábět z vánočkového těsta různé koláče a svícny s rozinkami, ozdobené třeba hřebíčkem. Ty zdatnější si troufly také na vánočku. Sladké výtvory z pece tak provoněly celý sál. Kdo nechtěl tvořit z těsta, mohl si vzít jablko, ozdobit je a vyrobit krásný vánoční svícen.

Po cukroví se rychle zaprášilo, a tak nebylo divu, že mísy za chvilku zely prázdnotou. Jednu nahradil talíř s domácí tlačenkou, octem a cibulí. U stolu bylo tedy hned zase plno. Fronty se tvořily také u stolu s pomazánkami. Každý mohl nabrat inspiraci před blížícím se silvestrem.

A aby bylo ochutnávání příjemnější, zahrála cimbálová muzika Lúka a předvedl se také folklorní kroužek Pomněnka. Sál na chvilku utichl, když kapela začala hrát známou píseň skupiny Fleret Zafúkané.