„Otec měl Čejkovice opravdu velice rád. Rád sem jezdil. Hráli mu tady jeho představení. Tak mě napadlo, že když je tady čestným občanem, tak by se místním líbila jeho busta. Jsem ráda, že tady bude a že otec bude v Čejkovicích přítomný dál," vysvětlila Alena Kožíková.
Nové místo uložení busty na čejkovickém zámku je symbolické. Kožík totiž probudil velký zájem veřejnosti o tuto památku. Na začátku sedmdesátých let, po napsání románu Hejtman Šarovec, jej místní pozvali do Čejkovic. A to proto, aby napsal hru o čejkovické tvrzi.
„Hluk, Uherský Brod, Kroměříž, Uherské Hradiště, Telč a Brno. To byla místa, kde otec studoval a kam patřil během života. Čejkovice si zvolil později, ve zralém období života a byly místem, které si zvolil srdcem," zavzpomínala bývalá dramaturgyně vinohradského divadla a dcera spisovatele.
V Čejkovicích měl mnoho přátel. „Jedno z prvních přátelství vzniklo, když jej oslovil doktor Jan Pavlík. S ním jej spojilo divadlo. Otec pak napsal Šavle a píseň jako román i divadelní hru, kde už Čejkovice vystupovaly. Později přímo knihu o templářích v čejkovické tvrzi," připomněla Kožíková.
Ta je ráda, že Čejkovice otcovu bustu přijaly. „Když měl sté výročí narození, v roce 2009, tak Čejkovice tady uspořádaly sympozium o jeho díle. A byla to nejhezčí akce, která byla ten rok uspořádaná, za což dodatečně děkuji," řekla jednasedmdesátiletá teatroložka a překladatelka.
Čejkovičtí jsou za její volbu rádi. „Věříme, že její výběr, kam bustu umístit, byl správný. Moc za to děkujeme," řekl při předání čejkovický starosta Pavel Novotný.
Alena Kožíková předala Čejkovicím bustu na letošních Vinných trzích. „Žiji v Praze. Byla jsem dramaturgyní v Městských divadlech pražských na Vinohradech. Teď už nejsem, tak mám čas jet na vinné trhy do Čejkovic," pousmála se Kožíková, které moravské víno chutná.
Je také vždycky ráda, když se na jejího otce vzpomene. „Měl Moravu rád a patřil sem. Já to od něj převzala," dodala rodačka z české metropole s tím, že se lásku k Moravě a cimbálové muzice snažila předat i svým synům.