Akci startuje Varmužova cimbálová muzika a bohoslužba v kostele svaté Kunhuty za úrodu a pěstitele. Na programu je také divadelní představení a vystoupení dětského folklorního souboru Čejkovjan. To si užívá například Ludmila Matějovská. „Přijeli jsme sem s našimi vnoučaty. Chci jim touto cestou přiblížit folklor, kterému jsem věnovala celý svůj život. Zároveň se tu naučí i poznávat bylinky,“ usmívá se žena.

Zdroj: Deník/Barbora Skočíková


Součástí bylinkových slavnostní je také slavnostní otevření nové části prodejny, ve které zákazníci naleznou vše od bylinkových čajů, mastí, sirupů až po voňavá mýdla. Provoněnou prodejnou proudí s košíkem například Tomáš Novák. „Ulovil jsem levandulové mýdlo pro svoji přítelkyni,“ pochvaluje si.

Pokus o co největší počet připíjejících si z jedné láhve vína Templářských sklepů Čejkovice.
Templáři pokořili vlastní rekord. Z jediné láhve si vínem připilo 530 lidí

Bohatý doprovodný program nabízí návštěvníkům řadu různých zajímavých přednášek, mohou navštívit také Muzeum odpadu, Zero waste jarmark či Mini biojarmark. „Ochutnala jsem biosušenky a jsou opravdu výborné. Hned jsem si koupila domů celé balení,“ usmívá se Lenka Šťastná. Další trh, kam míří davy lidí, je řemeslný. Lidé si se zájmem prohlíží dřevěné vařečky, proutěné košíčky, dřevěné hračky či zdobené perníčky.

Po vyčerpávajícím programu či procházkách v blízkých vinohradech se mohou návštěvníci občerstvit v několika stáncích či restauraci. Nechybí Biorestaurace Rebio, která připravuje oběd i kuchařskou show, stánek s tradičními trdelníky, zmrzlinou i slanými palačinkami a poctivým hamburgerem. Nechybí ani opékání špekáčků. „Žiju ve městě, tam si tedy opéct špekáčky venku na ohništi nemůžeme. Tady je to super,“ chválí nápad Anna Horáková.

Pořadatelé akce však nezapomněli ani na děti. Ty si užívají malování na obličej, stezku bosou nohou či jízdu na ponících.

Dušan Janík s víc než metrovým kaprem.
Sucho a málo ryb v rybnících? Muž z Mutěnic chytl metrového kapra