„Žehnání vín je tradice, která už trvá pět, nebo šest let,“ vysvětlil čejkovický starosta a člen Révokazu Pavel Novotný. Podle toho je už zvykem, že se vinaři předvedou tím nejlepším, co úroda za daný rok dala. „Pro nás je to vyvrcholení adventního času. Je to příjemné zpestření Vánoc,“ pokračoval starosta, který dále dodal, že celá akce má dvojí smysl. Tím prvním je právě předvedení vín a tím druhým je setkání lidí v čase vánočním. „Přece jenom lidé už mají dost televize, volno už je hodně dlouhé a jsme na Moravě, o čem jiném než o víně a setkání by to tedy mělo být,“ zamyslel se Novotný.

Na letošním čejkovickém žehnání se sešlo kolem devadesáti vzorků bílého, červeného i růžového vína. Těm letos opět požehnal místní farář církve římskokatolické Grzegorz Zych. Ještě než vínu požehnal, zavzpomínal na situaci, kdy mu v jedné ostravské pizzerii nabídli lahodný mok, a poté, co se zeptal, odkud víno pochází, mu obsluha řekla, že jde o malou vesnici na jihu Moravy. „Už jsem se neptal. Ano, bylo to víno od nás, z Čejkovic,“ pousmál se Zych. Vzápětí vínu popřál, aby stejně zapůsobilo na ty, kteří ho budou koštovat a kupovat. „Abych měl příště podobnou nabídku třeba ve Spojených státech,“ vyznal se farář.

Mezi návštěvníky se letos opět našli i přespolní. „Ano, jsou zde návštěvníci, kteří jsou už spíše historičtí, řekl bych, kteří už přišli na to, že na žehnání je příjemná atmosféra, a tak do Čejkovic přijíždí už pravidelně,“ dodal starosta. Od třinácti let už do vinařské obce jezdí například Irena Nováková ze Zlína. „Máme tu kamarády a jezdíme sem hrozně dlouho. K Vánocům už prostě návštěva Čejkovic patří,“ potvrdila milovnice červeného vína.

V začátku i průběhu večera doplňoval atmosféru právě Révokaz, který mimo jiné zazpíval také Svatomartinskou baladu. „Akce není úplně o zábavě. My vždy uděláme takový úvod a necháme propuknout koštování,“ uzavřel Novotný.