Promarněný den strávený čekáním na příchod pošťáka. I tak vidí změnu v poskytování služeb České pošty lidé především z menších obcí Hodonínska. K té došlo k prvnímu srpnu. Společnost se však brání, že organizační změna se rozsahu poskytovaných služeb nedotkla.

„Propustili pošťačky, které poštu roznášely přes den a na které jsme byli zvyklí. Za to pošta nakoupila auta, která každý den přijedou rozvézt poštu. Starší lidé na dědinách jsou teď bezmocní,“ zlobil se například Bohumil Hlavinka ze Sobůlek. Důchodci podle něj většinou nemají tolik možností dostat se do města, kde pošta je. „Teď musím na důchod čekat doma celý den a nemůžu nikam odejít,“ popsal.

Starosta Sobůlek Zdeněk Pantlík ale situaci nevidí tak dramaticky. Poštovní doručovatelky, které do obce přijedou autem, podle něj poštu pravidelně roznáší. „Pokud nezastihnou toho, komu vezou například doporučený dopis nebo balík, doma, vhodí mu do schránky lístek. Zásilku či psaní si může dotyčný vyzvednout mezi jednou a druhou hodinou odpoledne na poštovně,“ řekl Pantlík s tím, že v minulém týdnu navštívil obec zástupce České pošty. „Jejich kroky nám vysvětloval tím, že žádný soukromý podnikatel by si také nedržel člověka, který je pro něj nerentabilní,“ uvedl starosta.

Podle mluvčí České pošty Marty Selicharové došlo pouze k centralizaci doručovatelů do větších dodávacích center. Díky tomu se zvýšil podíl motorizovaných doručovatelů. „Pro lidi to má pozitivní důsledek. Do všech odevzdávacích míst zásilky nejen doručujeme, ale jsme schopni zprostředkovat i jejich odeslání,“ uvedla Selicharová.

Podle Hlavinky ale byly pro lidi lepší poštovní přepážky otevřené třeba jen dvě hodiny denně. Místní ale věděli, že právě v těchto dvou hodinách mohou jít poslat doporučený dopis, balík či si vyzvednout důchod. Obdobně vidí změnu i starostka Blatničky Jarmila Hrušková. Zatímco dřív měla pošťačka otevřeno půl hodiny dopoledne, poté roznesla poštu a otevřela na další půlhodinu, nyní přijede do obce zaměstnankyně České pošty, která služby poskytuje hodinu v kuse. Místním ale nevyplácí důchody. „Lidé musí čekat, až přijede poštovní auto a zaměstnanci pošty roznesou důchody a odjedou, což lidi samozřejmě omezuje,“ poukázala Hrušková. Podle ní navíc změnu s vedením obce nikdo nekonzultoval.

Selicharová ale takový krok vysvětluje tím, že změna se poskytovaných služeb nedotkla. „V momentě, kdy chceme u některých pošt například měnit otvírací dobu pro veřejnost, zástupci České pošty s představiteli obcí tuto změnu vždy projednávají,“ informovala.

Jak doplnil Ivo Mravinac z České pošty, v dohledné době se neplánuje ani rušení pošt na Hodonínsku. Jeho slova potvrdil i starosta Nové Lhoty Antonín Okénka. V obci se totiž na jaře letošního roku se změnou kamenné pošty na výdejní místo počítalo. „Kolem změny pak začal být klid, takže se to nejspíš odložilo,“ uvedl starosta.

ZUZANA ČERNÁ
JANA RYBOVÁ