Letos by se však měli Mikulčičtí konečně dočkat své vody. Má nahradit tu ze skupinového vodovodu. „Vše potřebné máme pro nový vrt vyřízené. Nyní připravujeme výběrové řízení pro firmy, které jej zvládnou vyvrtat a vystrojit,“ sdělil místostarosta téměř dvoutisícových Mikulčic Jan Vlašic.

Dosažení kvalitní vody bude stát obec zhruba deset milionů korun. „Jde totiž o poměrně hluboký vrt, skoro 250 metrů. Vrtání tak bude poměrně náročně, od toho se odráží cena, zapotřebí bude drahý materiál a kvůli okolním jemnozrným pískům i speciální vodní filtry,“ vysvětlil Vlašic.

Zhruba čtyři litry za vteřinu by pak měli proudit do obecní vodovodní sítě. „V dané lokalitě byly mimo jiné vrty, které byly pro ztrátu funkčnosti zlikvidovány,“ uvedl v posudku báňský projektant Miloslav Machalínek. Bývalé vrty ztratily svoji funkčnost právě kvůli pískování a porušení filtrů.

Jak přiblížil místostarosta nový vrt umístěný na obecní parcele mezi Mikulčicemi a Dolními Bojanovicemi bude nejdříve fungovat jako průzkumný. „Tím musíme totiž ověřit vydatnost a kvalitu vody,“ doplnil Vlašic s tím, že se tak má potvrdit očekávaná optimální jakost i vydatnost zdroje v dané lokalitě a hloubce.