Výsledky v pátek vyhlásili ve Křtinách zástupci Jihomoravského kraje a organizátoři. Zvítězil ekozemědělec Petr Marada. „Mou největší motivací bylo vrátit život do činností člověka poškozené krajiny, chránit půdu, vodu a učinit životní prostředí i v podmínkách typické zemědělské krajiny, i v období přicházející klimatické změny, atraktivní. Daří se nám dlouhodobě dobrá věc, ze které máme radost. V soutěži jsem chtěl ukázat, co smysluplného se dá dělat tak, aby bylo lépe,“ uvedl Marada.

Část půdy, kde se před lety rozkládaly jen lány polí, zalesnil, založil tam mokřady a postupně i další přírodní pásy a vysadil stromořadí. Kromě prvního místa získal i prémii ve výši sto tisíc korun. Do soutěže se přihlásilo celkem třiačtyřicet projektů. „Bylo opravdu náročné vybrat z nich ten nejlepší. Mozaika Moravského Toskánska zvítězila díky svému charakteru a rozsahu. Děkuji všem za inspirativnost a už se těším na další ročník,“ shrnul náměstek pro životní prostředí a předseda hodnotící komise Lukáš Dubec.

Oceněná ekofarma Petra Marady v Moravském Toskánsku.
Vrátili vodu zpět do přírody. Ekofarma z Šardic získala Cenu českého příhraničí

Druhou příčku obsadila samotná více než dvoutisícová obec Šardice za svou protierozní a protipovodňovou ochranu před lokálními přívalovými dešti. „A to pomocí různých nádrží, suchých poldrů, biocenter či polních cest osázených stromy,“ přiblížil mluvčí krajského úřadu Petr Holeček.

Třetí pozice patří Vohančicím na Brněnsku za aktivní boj proti splavenému bahnu z polí. „Za poslední roky osela obec travními směsmi třiačtyřicet hektarů nejohroženějších ploch. Vznikly rozsáhlé sady, polní cesty mezi lány, přibyly stovky nových stromů a tisíce keřů,“ upozornil Holeček.

Cenu veřejnosti, o níž se hlasovalo v SMS soutěži, si vysloužila obec za Mokřad na dolinách a polní cesty u Ořechova na Brněnsku. Jde o sedm tůní, které zachycují vodu, aby neodtékala pryč, stovky keřů a stromů a polní cesty. Mokřad získal 951 hlasů. „Naší ambicí je ukázat, že ta opatření se u nás dají dělat. Chceme inspirovat další starosty i soukromníky, aby se do podobných projektů pustili,“ prohlásil hejtman Jan Grolich.