To vše bude mít po rekonstrukci za osmadvacet milionů budova Centra pro rodinu v Hodoníně.

A hlavně, o dvě podlaží víc. Stávající prostory Centra totiž nevyhovují. Kapacitně, kvalitou prostředí pro jeho návštěvníky ani zázemím pro zaměstnance. Až bude budova k 15. srpnu roku 2010 v novém kabátě a s nadstavbou dvou pater, rozšíří její pracovníci nejen programovou nabídku a cílové skupiny svých programů.

„Bude také připravená pojmout mnohem větší počet uživatelů našich služeb,“ řekla ředitelka občanského sdružení Lucie Ambrozková. Volnočasové a vzdělávací programy pro rodiny s malými dětmi a jejich jednotlivé členy tak za pár měsíců bude občanské sdružení na Štefánikově 15 provozovat v důstojných podmínkách.

Na slavnostní zahájení přestavby zastaralé budovy v pátek 4. září očekávaní ministři financí ani práce a sociálních věcí nepřijeli. A tak symbolickou ruku k dílu přiložili hozením lopaty do míchačky připravené pod plačící oblohou poslanec parlamentu Libor Ambrozek, bývalý hejtman Jihomoravského kraje Stanislav Juránek i místostarostka Hodonína Zuzana Domesová.

„Ti všichni se nějakým způsobem zasloužili o realizaci projektu,“ vyzdvihla jejich pomoc při přípravě přestavby Ambrozková. Z celkových osmadvaceti milionů na rekonstrukci získalo přitom Centrum pro rodinu dvacet milionů z evropských peněz. Další čtyři miliony ukrojil ze státního rozpočtu při porcování malého medvěda poslanec Libor Ambrozek.

„Problémy s financováním svých projektů mají všechny neziskové organizace. Snažil jsem se alespoň zaorodovat na kraji a u jiných sponzorů,“ prozradil poslanec parlamentu České republiky. A tak se hlavně díky jeho iniciativě na účtu určeném k opravě budovy ocitly další čtyři miliony z kraje.

„Přispěla nám také akciová společnost Moravské naftové doly a Město Hodonín,“ neopomněla ještě ředitelka občanského sdružení. Myšlenka zvětšit stávající prostory Centra pro rodinu v Hodoníně stavebním rozšířením má svůj počátek už v roce 2004. Pouhé dva roky po nastěhování do budovy, jejímž vlastníkem je Katolický spolek, bylo všem jasné, že prostor bude do budoucna nedostačující.

„Nevyhovující byla budova od počátku také z hlediska hygieny, dispozičního řešení, přístupu do domu, nedostatečnému zázemí, vybavení pro práci s předškoláky i postiženými,“ vypočítala alespoň některé z řady nedostatků Lucie Ambrozková.

Přitom spatřuje zásadní problém v tom, že objekt není v současné době bezbariérový. To vše se ale změní. Pokud bude vše postupovat podle plánu, otevřou se slavnostně brány nově opravené budovy 15. srpna 2010.