Pětatřicetiletá Radka Zámečníková bydlí poblíž centra Veselí nad Moravou, a tak se často jde podívat, co je ve středu města nového. A protože jí vadí hustý provoz, je ráda, že v Sokolovské ulici brzy vznikne nová odpočinková zóna bez aut. „Myslím, že by se mnou souhlasily všechny matky. Rozhodně totiž není příjemné, když musí být člověk při nákupech nebo procházce neustále ve střehu a hlídat, aby mu dítě nevběhlo pod auto," konstatovala Veselanka.

Sokolovská i sousední ulice Za Poštou se totiž již brzy dočkají nového povrchu i zelených zákoutí s lavičkami. Podle urbanistické studie, kterou nechalo město před dvěma lety vypracovat, přinese přeměna Sokolovské ulice v pěší zónu výrazné dopravní zklidnění. „Z dříve průjezdné komunikace se stane příjemná obchodně obytná z obou stran uzavřená ulice," řekl architekt Tomáš Velehradský.

Ten říká, že do ulice už auta nevjedou. „Zachováme pouze průjezd z části Za Poštou do vnitrobloku," doplnil.

Nová tvář ulice má být jen začátkem širší pěší zóny, která vznikne v budoucnu v okolí náměstí Míru a v přilehlých ulicích.

Náměstí by podle něj mělo sloužit především lidem, nikoliv automobilové dopravě. A právě na tento hlavní cíl studie budou další pracovní etapy navazovat. „Celá urbanistická studie se týká náměstí Míru a přilehlých lokalit a říká, jak by měla středová část Veselí nad Moravou za několik let vypadat. Práce, na nichž nyní dělníci dělají, jsou součástí samostatného projektu, který je rozdělen do dvou částí," vysvětlil Velehradský.

Hned po první z nich by měli dostat dostatek prostoru jak chodci, tak také podnikatelé, kteří budou ve vzniklé pěší zóně mít nové obchody. S jejími opravami začali dělníci v půli srpna. „S první částí prací by měli být hotovi do poloviny října, druhou část včetně vysazení zeleně dokončí přibližně v polovině prosince," informovala mluvčí veselské radnice Petra Pavková.

Opravy vyjdou téměř na jedenáct milionů korun. „Dotace na stavby tohoto typu se zatím bohužel neobjevují. Počítáme však s tím, že při uskutečnění dalších etap už by to mohlo být jinak," sdělil starosta. Ten věří, že pokud plány nepřekazí počasí, měli by pracovníci opravy včas dokončit.

BARBORA ORLICKÁ